Chaos iba na pohľad
Deň na Winnipegskej komoditnej burze
Pojem komoditná termínová (futures) burza je pre mnohých z nás opradený tajomstvom. Je to miesto, kde sa stretáva ponuka s dopytom na určité komodity, či už ide o poľnohospodárske plodiny (pšenicu, kukuricu, jačmeň, sóju, repku olejnú) alebo poľnohospodárske produkty (cukor, káva, kakao a pod.), kovy (zlato, striebro, med; hliník, zinok, nikel atď.), energetické suroviny (ropa, zemný plyn), alebo finančné nástroje (výmenné kurzy mien, úrokové sadzby, obligácie, akcie, menové indexy atď.).
Celkom sa na svetových komoditných burzách obchoduje na termín s vyše 80 druhmi komodít. Burza poskytuje „otvorené fórum" pre určenie ceny tej-ktorej komodity na základe ponuky a dopytu a je akýmsi ukazovateľom (barometrom) pre stanovenie svetovej ceny pre fyzické dodávky komodít, ktoré sú predmetom burzového obchodovania.
VYŠE STOROČNÁ
Winnipegská komoditná burza bola založená niekoľkými veľkoobchodníkmi koncom minulého storočia, v roku 1887 s cieľom zaviesť pravidelný, organizovaný obilný trh, kde by sa mali možnosť stretávať nákupcovia a predávajúci a dojednávať si priaznivú obchodovateľnú cenu. Od roku 1904 sa začalo obchodovať s kontraktmi na termínovú dodávku v budúcnosti. Časom sa burza vo Winnipegu stala jednou z najvýznamnejších v Severnej Amerike. Od svojho vzniku sa snažila zlepšovať prepravné možnosti obilnín a dosiahnuť účinnejší systém kontroly kvality. Významne prispela k úspešnej exportnej politike kanadského obilninárstva. Polmiliónová metropola provincie Manitoba sa vďaka nej zaradila medzi významné medzinárodné strediská obchodu s poľnohospodárskymi produktmi ako sú Chicago, New York, Kansas City, Minneapolis, Londýn, Paríž, Rotterdam, Liverpool a Tokio. Rozvoj burzového obchodovania mal silný vplyv na ekonomiku nielen Winnipegu, ale aj celej oblasti západnej Kanady.
ČO SA DEJE NA PARKETE
Winnipegská burza sídli na 4. poschodí niekoľkoposchodovej výškovej budovy v centre mesta. Zúčtovacie centrum burzy a administratívne miestnosti nájdeme o poschodie vyššie v tejto Commodity Exchange Tower, čiže Veži komoditnej burzy, s popisným číslom 360 na rozhraní štvorprúdových ulíc Portage a Main. Ako väčšina mrakodrapov a nákupných supermarketov v centre Winnipegu, je dômyselnými podzemnými pasážami pospájaná s ďalšími budovami. V pasážach je množstvo obchodíkov, reštaurácii, barov, expozitúr bánk a rôzne služby (kopírovacie, auto požičovne a pod.)
Obchoduje sa na parkete, na 4. poschodí vo veľkej sále, kde sa nečlen burzy dostane len veľmi zriedka. Parket je vybavený špičkovým počítačovým systémom, do ktorého vkladajú dáta o uzatvorených transakciách (na základe podkladov - lístkov burzových obchodníkov). Cenové kotácie sa prenášajú telekomunikačným systémom ďalším svetovým komoditným burzám a tlačovým agentúram ako sú Reuter, Telrate alebo Knight-Ridder, ktoré ich zas poskytujú svojim predplatiteľom. Počítačový systém eviduje množstvo a cenu, za ktorú sa uzatvoril každý burzový obchod, štatisticky eviduje súhrnný objem denných transakcií, spája jednotlivé kúpne a k nim zhodné predané kontrakty. Prirodzene, na záver dňa sa na podklade záverečnej (tzv. uzávierkovej) ceny robí finančné vysporiadanie uzatvorených obchodov. Zúčtovanie prebieha v Zúčtovacom centre burzy, ktoré podľa kúpnej resp. predanej pozície (teda burzového kontraktu) realizuje pripisovanie, alebo zaťažovanie účtov členov burzy.
PRESNÉ PRAVIDLÁ
Nezasvätenému návštevníkovi, prizerajúcemu sa z galérie burzy spoza ochranného skla, sa obchodovanie na burzovom parkete vo vyhradených priestoroch (po anglicky sa nazývajú pit, alebo floor) zdá celkom zmätené a nelogické. Vyše dve desiatky obchodníkov sa doslova tlačia na malom priestore v kruhovom tvare s dvoma stupňami (schodmi). V strede kruhu sú tzv. lokáli, ktorí obchodujú vlastným menom na vlastný účet. Na vyššom stupni pitu majú svoje miesto zvyčajne hedgeri, ktorí zastupujú komerčné firmy, prepravné spoločnosti, spracovateľské podniky, veľkoskladovateľov a exportérov danej komodity. Na najvyššom schode dookola stoja brokeri, vykonávajúci nákupné alebo predajné príkazy svojich klientov - nečlenov burzy (môžu byť nimi právnické, ale aj fyzické osoby). Hedgeri uzatvárajú burzové transakcie za účelom poisťovania cien ich fyzických obchodov. Každá nimi uskutočnená burzová operácia má svoje pozadie v skutočných obchodných aktivitách zamýšľaných a realizovaných na okamžitom (promptnom) trhu. Ako príklad uvedieme kanadského farmára, ktorý dopestoval repku olejnú - odrodu canola. Pestovateľ sa chce zabezpečiť v decembri proti prípadnému poklesu ceny v júni budúceho roku, kedy plánuje repku predať na okamžitom trhu. Zaujme predajnú pozíciu na júnový termín na burze (t.j. stane sa majiteľom kontraktu na predaj canoly, ktorý ho oprávňuje na dodávku canoly v júni budúceho roku). Pred vypršaním dodacieho termínu, ktorý je stanovený burzovými pravidlami, farmár uzatvorí svoju pozíciu, to znamená kúpi späť rovnaké množstvo canoly na burze. Tento krok sa nazýva vyrovnanie pozície (angl. offsetting) a uskutoční sa len čisto finančné vysporiadanie. V praxi môžu nastať dva scenáre:
- cena v júni je vyššia ako na predanom kontrakte v čase jeho uzatvorenia, t.j. farmár dosiahol z burzovej transakcie stratu, ktorú si však pokryje zo zisku dosiahnutého z vyššej predajnej ceny repky na okamžitom trhu,
- ak je cena v júni nižšia, zoberie si z burzovej operácie zisk a ten mu vynahradí nižšiu realizovanú predajnú cenu na promptnom (okamžitom) trhu. Výhodou tejto zabezpečovacej burzovej transakcie je, že farmár si v polročnom predstihu poistil svoju predajnú cenu repky.
BÝCI A MEDVEDI
Ostatní účastníci burzového obchodovania sa snažia profitovať z budúcich cenových pohybov. Už od nepamäti sa delia na býkov (angl. bulls), ktorí nakupujú termínové kontrakty s danou komoditou v očakávaní budúceho vzrastu ceny. Druhú skupinu tvoria medvedi (angl. bears), ktorí zasa kalkulujú s cenovým poklesom a preto uzatvoria najprv kontrakt na predaj a v budúcom termíne, ak klesne cena, opätovne ho kúpia naspäť a vezmú cenový rozdiel vo forme zisku. Spolu tvoria veľkú skupina burzových obchodníkov nazývaných špekulanti, ktorých zásluhou sú komoditné termínové burzy likvidné, teda hedgeri vždy nájdu burzového protipartnera, ktorý je ochotný zaujať opačnú pozíciu.
ING. IVAN MASAR,
Winnipeg - Bratislava