Cesta pre choroby

 

Vnútorný obranný systém psa je veľmi zložitá sieť mechanizmov a reťazcov. Ako v každom zložitom systéme je najdôležitejšie udržanie jeho rovnováhy. Znížená obranyschopnosť otvára cestu chorobám.
 
Avšak aj opačná reakcia, teda zvýšená imunitná odpoveď môže organizmus poškodiť. Dokonca extrémna a rýchlo prebiehajúca obranná reakcia môže byť až samovražedná. Celá škála miernejšie zvýšených obranných reakcií na podnety prichádza z vonkajšieho prostredia (niekedy sa nazývajú hysterické imunitné odpovede), má za následok veľmi veľa rôznych zdravotných problémov. Medzi hysterické reakcie obranných systémov organizmu patria alergie. Alergiami trpí podľa rôznych štatistík asi 40 percent populácie psov.
 
Alergie a intolerancie ako neprimerané a nežiaduce reakcie na krmivá (použité suroviny alebo aditíva) sa môžu v praxi prejaviť v intervale niekoľkých minút až hodín po požití vyvolávajúcej látky, ale niekedy sa postupne vyvíjajú aj niekoľko mesiacov. Častejšie sa vyskytujú pomalšie sa vyvíjajúce príznaky ochorenia kože, t.j. svrbenie, sčervenanie, zápalové procesy až hnisavý zápal, zvýšená pigmentácia, zápaly vonkajšieho zvukovodu, análnych žliaz, zápaly kože medzi prstami. Druhým najčastejším miestom výskytu porúch v súvislosti s hypersenzitívnymi reakciami je tráviace ústrojenstvo. Pri rýchlejších reakciách sa vyskytuje zvracanie, pri dlhšie sa vyvíjajúcich hnačky i zápaly čreva. Bolestivosť brucha, plynatosť, páchnuce vetry -aj to sú časté a pritom menej nápadné príznaky alergických reakcií na potraviny.
 
V prírode nič nemôže byť len také ľahko prehľadné a jednoduché. Aj pri vyhľadávaní a určovaní látky, ktorá spôsobuje alergickú reakciu, je situácia komplikovaná tým, že môže prebiehať a obyčajne prebieha zároveň niekoľko podobných reakcií na niekoľko látok. Organizmus je schopný do určitej miery bez vonkajších zmien vyrovnať pôsobenie niekoľkých z nich. Až pri prekročení tejto schopnosti vyrovnať sa s ich množstvom, alebo s objemom niektorej z nich, sa prejaví ochorenie. Napríklad súčasne môžu na imunitný aparát pôsobiť látky vylučované vnútornými parazitmi (červami), dráždiace látky vpravované do organizmu kožou vonkajšími parazitmi (blcha - častá príčina alergie), látky vdychované (peľová alergia - atopia). Je možné, že v danej chvíli obranné systémy psa úspešne zvládajú niekoľko takýchto látok a pes sa prejavuje ako zdravý. Ak však do ťažko udržiavanej rovnováhy vpadne ešte ďalší faktor, napríklad alergénne krmivo, hranica je prekročená a prejaví sa klinický problém, obyčajne niektorý z kožných.
 
Pri liečení alergií sa veterinárni lekári síce zaoberajú odstránením príznakov, napr. liečia prejavy hnisavého zápalu kože alebo liečia hnačky, ktoré by ďalej poškodzovali pacienta, ale predovšetkým sa usilujú identifikovať alergiu vyvolávajúcu látku, vylúčiť ju z organizmu psa a zabrániť jej ďalšiemu príjmu.
 
Prvé z liečebných opatrení, ktoré samotné často vedie k odstráneniu vonkajších prejavov problému, je odčervenie a najmä odblšenie psa. A hneď ďalšia na rade je úprava diéty, prechod na hypoalergénne krmivá. Toto možno vykonať jednoducho, bezpečne, ihneď, dokonca ešte pred upresnením diagnózy.
 
Samotné zisťovanie konkrétnej látky, vyvolávajúcej nevhodnú reakciu organizmu, býva dlhodobejšou záležitosťou. Potrebné je podrobne preskúmať okolnosti vzniku ochorenia, kedy, akú pre organizmus alergénnu látku mohol pes prijať. Samotné určenie vyvolávajúcej látky je možné urobiť vylučovacími metódami a kožnými či inými testami. Nevyhnutná je aktívna spolupráca a informovanosť celej rodiny majiteľa psa, pretože mnoho-týždenný, v domácnosti vykonávaný test, môže znehodnotiť aj podanie nevhodnej maškrty.