Čas čučoriedok
Mnohí z nás máme v živej pamäti ústa a ruky fialové od brusnice čučoriedkovej, ľudovo nazývanej čučoriedky. U nás sa nachádza prevažne v chránených oblastiach Veľkej Fatry, Nízkych Tatier, ale aj na Orave či Dolnom Liptove. Jej zber vo veľkom množstve je samozrejme zakázaný. No zopár bobuliek, ktoré Vás osviežia počas letnej turistiky Vám z ruky nikto trhať nebude.
Ak sa bojíte, že by ste si ich mohli vo voľnej prírode pomýliť s blenom čiernym, alebo s ľuľkovcom zlomocným, kúpte si ich radšej v obchode. Čučoriedka je vynikajúcim lesným plodom na džemy a kompóty. Obsahuje vysoké množstvo látok, ktoré priaznivo pôsobia na sliznice v tráviacom trakte. Preto je vhodná aj na upokojenie boľavého brucha. Sušené sú vynikajúce na zažehnanie hnačky. Ale pozor, surové majú práve opačný efekt. Ak máte radi radšej čerstvé ovocie, môžete si ich odložiť do mrazničky. Po rozmrazení Vám budú chutiť ako práve odtrhnuté z kríčka. Nezabudnuteľnou je aj čučoriedková bublanina, či čučoriedkovo - tvarohový dezert.
Z čučoriedky nie je dobrý len plod, ale aj listy. Po vysušení sa z nich dá pripraviť osviežujúci čaj. Už naše staré mamy vravievali: „Čučoriedky sú dobré na železo“. Aj keď vtedy ešte nemali znalosti o antioxidantoch, mali pravdu. Čučoriedky sú bohatým zdrojom minerálnych látok a vitamínov, ktoré napomáhajú napríklad aj nášmu zraku. Kloktaním odvaru z čučoriedok si môžeme pomôcť pri zápaloch ústnej dutiny a hrdla.
Ak sa bojíte o oblečenie svojich detí, ktoré budú čučoriedky s chuťou jesť, a potom si budú fialovými ručičkami robiť navzájom odtlačky na tričká, aj pre Vás máme jednu dobrú radu. Skúste sa ich zbaviť potretím citrónom alebo kyslým mliekom. Po vypraní po nich nezostane ani fľak!
K.M.