Čakáte návštevu a neviete, aké víno ponúknuť k jedlu?
Chystajú sa k vám dobrí priatelia a chcete ich pohostiť tak, ako sa patrí? Radi by ste im ponúkli chutné jedlá z vlastnej kuchyne spolu s lahodným vínom, ktoré chuť pokrmu zvýrazní? Poradíme vám, ako jedlá správne kombinovať s vínami.
Viete, čo je najdôležitejšie? Pripravovať pokrmy s láskou, vtedy chutia naozaj vynikajúco. Čo sa týka kombinácie vín a jedál, môžete sa inšpirovať určitými pravidlami či nápadmi, alebo sa môžete riadiť vlastnou fantáziou alebo preferenciami.
Pokrmy a vína
Azda najdôležitejším pravidlom je, že zvolené víno by malo dopĺňať chuť jedla. Väčšinou platí, že k ľahkým jedlám, ako napríklad kuracie mäso či ryby, volíme vína s jemnou chuťou. Naopak, k mastnejším a výdatnejším pokrmom (hovädzie, pečená tučná ryba) vyberáme zrelšie vína. Takisto netreba zabúdať na to, že jedlá s prirodzene sladšou chuťou zvýraznia sladšie vína, k bielemu mäsu je lepšie biele víno, k červenému mäsu zasa červené. Okrem toho sa používa zásada, že ak víno používate pri varení, mali by ste ho následne podávať aj pri servírovaní jedla. Teda je dôležité, aby bolo kvalitné. Aj tu však platí, sto ľudí sto chutí. Takže ak zvolíte víno podľa svojich pravidiel a k pokrmu sa hodí, nemohli ste urobiť lepšie.
Pozor na teplotu
Môžete mať k dispozícii najkvalitnejšie víno na svete, ale pokiaľ ho nepodávate v primeranej teplote, nevychutnáte si ho. Víno nesmie byť príliš studené a naopak, ani príliš teplé. Ak podávate šumivé vína, teplota by sa mala hýbať v rozmedzí 4-6 stupňov Celzia. Mladé biele vína najlepšie chutia pri teplote 7-9 stupňov, červené vína okolo 15 stupňov a biele 8-10 stupňov Celzia. Netreba zabúdať na dôležitú vec: keď víno nalejete do pohára, jeho teplota stúpne asi o 1-2 stupne. Berte to preto do úvahy pri skladovaní.
Aké víno k zelenine, kačici či polievke?
Čo sa týka samotných chodov, ak ako predkrm podávate napríklad zeleninový šalát, ľahké polievky, tvrdé syry či vegetariánske jedlá siahnite po bielom víne odrody Mὔller Thurgau alebo Veltínskom zelenom, ktoré patrí k vínam s neutrálnom chuťou. Veltínske zelené možno použiť aj k cestovinám či dusenému mäsu v kombinácii so zeleninou.
Víno možno podávať aj k polievkam. Ak obľubujete krémovú konzistenciu polievok, siahnite napríklad po Veltínskom červenom skorom. Rulandské šedé sa hodí zasa k jedlám s omáčkou, ktorá obsahuje smotanu. Frankovku so svojou plnou a vyzretou chuťou oceníte pri tmavom mäse s výraznou chuťou a tiež korenistých jedlách. Lahodne chutí k pečenej kačke či husi. K zverine sa hodí Rulandské modré alebo Cabernet Sauvignon. K morským plodom vyberte napríklad Chardonnay. Víno možno podávať aj k pokrmom ázijskej kuchyne. Skúste Tramín červený.
-w-