Čaje z čerstvých jarných byliniek. Ktoré sa oplatí piť?

Na jar nám príroda ponúka bylinky, ktoré nášmu organizmu dodajú po dlhej zime energiu, pomôžu s riešením zdravotných problémov či zlepšia náladu. Ktorý jarný čaj je pre vás tým pravým?

Prvosienka jarná

Hlavičky prvosienky sú v tráve neprehliadnuteľné. Avšak prvosienka je nielen jedným z poslom jari, ale aj liečivou rastlinou. Siahnite po nej vtedy, keď máte oslabenú imunitu, potrebujete očistiť organizmus, podporiť zdravie dýchacích ciest, zlepšiť vyprázdňovanie, stimulovať fungovanie nervovej sústavy, odstrániť stres alebo zlepšiť spánok. Na jar si môžete dopriať čaj z kvetov a mladunkých lístočkov, ktoré sa zbierajú počas kvitnutia.

  • Čaj si môžete pripraviť z 1 ČL nasekaných kvietkov a lístkov, ktoré sa zalejú vriacou vodou (2 – 2,5 dcl) a nechajú lúhovať 7 minút. Čaj sa pije vždy čerstvý 2 razy denne.

Sedmokráska obyčajná

Čaj zo sedmokrásky je stvorený pre tých, ktorí majú ťažkosti s dýchacími cestami. Poradí si s kašľom i zahlienením. Vhodný je aj pri migrénach a tráviacich problémoch. Rastlinu možno využiť aj zvonku hlavne pri rozličných kožných problémoch, ako sú vyrážky, ekzémy, opuchy či zle hojace sa rany. Pomôže aj krvácajúcim ďasnám a to hlavne v podobe kloktadla.

  • Čaj zo sedmokrásky možno piť 2 – 3 razy denne. Pripravuje sa jednoducho – 1 ČL nakrájaných kvietkov sedmokrásky sa zaleje 2,5 dcl vody, nechá sa lúhovať 10 minút, precedí sa a pije sa ešte teplý.

Podbeľ liečivý

Aj podbeľ má široké spektrum pôsobenia. Podobne ako vyššie uvedené rastliny prináša úľavu pri ťažkostiach s dýchacím aparátom i tráviacich problémoch. Je vhodný aj na nakopnutie spomalenej látkovej premeny, čiže ak sa snažíte schudnúť, môže vám čaj z tejto rastliny pomôcť. Zvonku sa využíva na rozličné kožné problémy (ekzémy, opuchy...).

  • Aj čaj z tejto rastliny sa pripravuje tak, že 1 ČL kvetov sa zaleje vriacou vodou a nechá lúhovať 10 minút.

Púpava lekárska

Medzi jarnými liečivými rastlinami nesmie chýbať púpava lekárska. Pitie čaju z púpavy alebo konzumovanie čerstvých lístkov, napríklad v šalátoch, posilní obranyschopnosť, detoxikuje, podporí trávenie a tvorbu červených krviniek. Zastúpený vápnik posilní kosti. Okrem toho je púpava vhodná aj pri migrénach a kožných problémoch. Keďže púpava prečisťuje i odvodňuje je vhodným doplnkom pitného režimu pri diétach.

  • Čaj môžete pripraviť z koreňa, ktorý treba vopred dôkladne umyť a nechať po celú noc namočený vo vode (stačia 3 dcl). Potom zmes priveďte k varu, odstavte a preceďte. Pite po dúškoch, ideálne ráno.

Žihľava dvojdomá

Žihľava je stvorená hlavne na prečistenie organizmu, teda odstránenie toxínov a ďalších nežiaducich látok z tela. Okrem toho prečisťuje krv a podporuje jej tvorbu, čiže je pokladom pre ľudí s anémiou. Pomôže aj so zlým trávením, hojením rán, kašľom, zahlienením či zavodnením.

  • Čaj je najlepšie pripraviť z mladých čerstvých lístkov – 1 – 2 ČL lístkov sa zalejú 2,5 dcl vody, nechajú sa 10 minút lúhovať. Po precedí sa čaj pije teplý. Denne si môžete dopriať 2 – 3 šálky, avšak kúru robte maximálne 2 týždne.


-w-