Čaj alebo radšej minerálku na osvieženie počas horúcich letných dní?
Horúce a sparné dni zaťažujú ľudský organizmus aj po zdravotnej stránke. Pri nedostatočnom pitnom režime nám hrozia bolesti hlavy, problémy s močením, trávením a celkovou koncentráciou. Buďte celé leto fit a užívajte si slnečné dni v osviežujúcom rytme! Vyberte si tie najlepšie nápoje na uhasenie smädu. Ktoré sú to?
Pri zdravom pitnom režime platí, že nestačí sa len napiť. Treba vedieť ako, v akom množstve a v akých intervaloch. Piť sa má priebežne. To znamená začať hneď ráno a posledný dúšok si vychutnať večer pred spaním. Dospelým sa odporúča prijať 1,5 až 3 l tekutín za deň. Pite po 1,5 až 2 dl a vodu majte stále na dosah.
Pitný režim nezanedbávajte, ani keď sa trochu ochladí. Pre ľudský organizmus sú prijímané tekutiny nevyhnutné. Ovplyvňujú celkovú cirkuláciu krvi a takmer všetky metabolické procesy. Pocit smädu je už neskorým varovným signálom. Ak ani ten v krátkom čase neuhasíte, hrozí vám dehydratácia a kolaps organizmu.
Pitný režim si mnohí zamieňajú s moderným životným štýlom
Vytŕčajúca fľaša vody z kabeliek či batohov je jednoducho trendy. Ženám sa najviac páčia jej pozitívne účinky na vyplavovanie škodlivín z tela. Tak nám tekutiny napomáhajú pri chudnutí a detoxikačných kúrach. Pitný režim ovplyvňuje aj elasticitu a prirodzenú farbu pleti. Nedostatok vody v organizme podmieňuje suchosť, lámavosť a vypadávanie vlasov. Aj to sú dôvody, prečo moderná a udržiavaná časť populácie si obľúbila pitný režim. Len či sa v ňom aj vyznáme...
Ktoré nápoje nám v týchto dňoch najviac prospejú?
Nevyhnutná je najmä čistá pitná voda. Viacerým príliš nechutí, ani nevonia. Často ju teda nahrádzajú minerálnymi vodami, limonádami alebo čajom. Z každého si nejaký ten deciliter môžete dopriať. Dôležité je odhadnúť správnu mieru, ochutenie a teplotu nápojov. Minerálne vody sa považujú len za doplnok pravidelného pitného režimu. Obsahujú rôzne soli a minerály, ktorých je v jednej minerálke viac a v druhej nedostatok. Minerálnej vody si v priebehu dňa doprajte v maximálnom množstve 0,5 l. Pravidelne ich obmieňajte.
Je nám horúco, a tak si vyberáme najviac osviežujúce a chladené nápoje. Aj to má svoje princípy. Teplota nápojov má byť približne 15°C. Nášmu telu vyhovujú skôr vlažné, nie ľadové nápoje. Tie sú pre ľudský organizmus hotovým šokom. Môžu vám spôsobiť prechladnutie, horúčky a chrípku. V lete si môžete vychutnať rôzne ovocné a zeleninové šťavy, ktoré zriedite vodou. Vyhýbajte sa sladeným, kolovým a alkoholickým nápojom.
Absolútnym pôžitkom sú aj bylinné čaje. Tie mávajú trpkejšiu chuť, a preto máme tendenciu sladiť ich. Odporúča sa len domácim medom, nie cukrom. Ideálna teplota čaju je približne 20 °C. Na príjemné osvieženie je vhodný zelený alebo mätový čaj. Prispievajú k detoxikácii organizmu a upravujú hladinu cholesterolu v krvi. Pre ešte lepší pôžitok si tieto čaje zrieďte studenou vodou. Nakrájajte limetku alebo citrón a dolaďte chuť pripravených nápojov. Pitný režim vám takto skutočne zachutí!
Tatiana