Burina alebo liek?
V záhradách nám rastie množstvo všakovakých rastlín. Niektoré lúčne kvietky a bylinky vytrvalo vytrhávame, aby nám nebrali živiny pre naše okrasné rastliny či zeleninu. No veľa takýchto ´burín´ zbytočne končí v komposte- naši predkovia poznali ich liečivé vlastnosti a využívali ich pri medicíne. V tomto článku nájdete najčastejšie bylinky, ktoré sa hojne na Slovensku vyskytujú v období jari a predsa sú ich liečivé vlastnosti pre mnohých neznáme.
Prvosienka jarná
Prvosienka je výborným liekom pri chorobách dýchacích ciest. Zrieďuje hlieny v prieduškách a pľúcach, čím uľahčuje vykašliavanie. Taktiež je bohatá na vitamín C a betakarotén, čím posilňuje imunitný systém. Je dobrou prísadou do inhalačných zmesí a bylinkových kúpeľov. Prvosienka má upokojujúce účinky, preto sa používa proti stresu, neuróze či nespavosti. Pomôže vám, aj pokiaľ trpíte bolesťami hlavy alebo migrénou. Zbierame hlavne kvetovú vňať, ale aj stonku a listy. Pri príprave čaju nechajte bylinku lúhovať 10 minút.
Pľúcnik lekársky
Ako už z názvu vyplýva, táto bylinka je vhodná pre pľúca a dýchacie cesty. Zmierňuje dráždivý kašeľ a zbavuje hlienov. Pľúcnik sa využíva aj pri problémoch s trávením či vylučovaním, ako je zápal močových ciest. Osvedčil sa aj pri liečbe hemoroidov. Aby toho nebolo málo, jeho priaznivé účinky sa vzťahujú aj na pokožku, kedy hojí rany či kožné vriedky. Zbierame kvetovú vňať a bieloškvrnité prízemné lístky. Lúhovať je potrebné 10 minút.
Hluchavka škvrnitá
Hluchavky je všade neúrekom, považuje sa za burinu a z detstva je mnohým známa pre sladkú chuť jej kvietkov. Napriek tomu je skutočným zlatom pre ženské problémy. Pomáha pri bolestivej menštruácií, silnému menštruačnému krvácaniu a aj pri zápale vaječníkov. Naprázdno neodídu ani starší ľudia. Pri nastupujúcom veku sa často objavujú problémy s vylučovaním. Hluchavka uľahčuje močenie, priaznivo ovplyvňuje prostatu a uvoľňuje močové cesty. Čaj sa tiež využíva pri nespavosti či tráviacich problémoch ako nadúvanie. Zvonka sa môže odvar použiť aj na hojenie ekzémov, spálenín a rán. Zbierame vňať s kvetmi a lúhujeme 10 minút.
Kostihoj lekársky
Liečivé vlastnosti Kostihoja sú známe už stáročia. Používal sa pri liečbe reumy, bolesti kĺbov, svalov i zubov. No najväčší účinok má, ako už z názvu vyplýva, pri hojení kostí. Najcennejšia časť tejto rastliny je koreň, ktorý je vyhľadávaný pre svoje hojivé, protizápalové a regeneračné účinky. Najlepšie je koreň vykopať a vysušiť. Použiť ho môžete na odvar, obklady aj kloktadlo. Obklady prikladajte na odreniny, modriny či pľuzgiere. Veľmi dobre sa osvedčil aj pri problémoch s kŕčovými žilami či artritíde. Kostihoj je u nás rozšírený hlavne pri okrajoch lesov, no nájsť ho môžete aj inde- ako napríklad v skleníku (viď foto). Vyrobiť si z neho môžete tinktúry a masti. Odporúča sa hlavne na vonkajšie použitie.
Zbehovec plazivý
Na Zbehovec sa trochu zabudlo, no to stále nič nemení na jeho liečivých účinkoch. Podporuje látkovú výmenu a tým pádom pomáha pri veľmi známych chorobách- cukrovka, dna i zvýšený krvný tlak. Hlavná využiteľnosť Zbehovca je pri silnom kašli a zachrípnutí. Už miernejšie pôsobí pri znižovaní tlaku, bolestiach tráviaceho ústrojenstva a na upokojenie. Zbierame okvetnú vňať a lúhujeme 10-15 minút.
Cesnačka lekárska
Cesnačnicu spoznáte ľahko. Stačí požmoliť lístok a tým sa vylúči nezameniteľná cesnaková aróma. Chuťou však pripomína skôr žeruchu, je mierne pikantná. Lístky sa používajú do šalátov i nátierok a odvar ako kloktadlo pri paradentóze. Bylinka je nabitá vitamínom C, preto je výborná na imunitu. Čaj nemusí byť všetkým po chuti kvôli výraznej aróme, no má priaznivé účinky na dýchacie i močové ústrojenstvo. Lúhujeme 10 minút.
Zádušník brečtanovitý
Zádušník je veľmi voňavá bylinka. Už názov naznačuje, že sa využívala hlave pri chorobách dýchacích ciest, ako je záduch či chronická bronchitída. Popri kašli a zahlienení ho môžete využiť aj pri ťažkostiach žalúdka, čriev a najmä pri hnačke. Pomáha aj pri problémoch vylučovacieho ústrojenstva ako je zápal močových ciest či pomočovanie sa u malých detí. Po Zádušníku môžete siahnuť aj keď máte nedostatočnú tvorbu žalúdočných kyselín a žlče. Lúhujeme 5 minút.
Sofia Martinková
Zdroj:
J. Kresánek, J. Krejča : Atlas liečivých rastlín a liečivých plodov (1977)