Brokolica (brassica oleracea)
Brokolica sa stáva čoraz obľúbenejšou a rozšírenejšou zeleninou aj u nás. Patrí medzi pamätníkov, v Európe sa používa asi 3000 rokov. Je talianskeho pôvodu, príbuzná karfiolu, ktorému sa aj podobá, no vyskytuje sa vo viacerých farebných odtieňoch. Pre nás je najznámejšia zelená brokolica. Ružice sú tvorené z množstva nazhromaždených kvetnych pukov. Najväčšia býva spravidla prvá. Po jej odrezaní sa v pazuchách listov tvoria ďalšie menšie ružice s priemerom 5-9 cm. Preto ju môžeme zberať aj niekoľko týždňov.
Brokolicu pestujeme na letný alebo jesenný zber. Ak chceme mať už v lete úrodu, dopestujeme si sadeničky vo februári a priesady dávame do záhrady v apríli, aby sme v júni mohli začať so zberom. Pre jesenný zber sejeme semeno priamo do záhrady v júni. Vhodné sú na tento účel voľné plochy po zbere jarnej zeleniny (reďkovka, hlávkový šalát). Pretrháva sa približne na 50 cm. Pretože brokolica patrí medzi menej náročné zeleniny, dokonca je menej náročná ako karfiol, môže sa pestovať takmer všade u nás a najlepšie podmienky má vo vyšších polohách s väčšou vlhkosťou vzduchu. Nemá ani veľké nároky na hnojenie a zavlažujeme ju iba v prípade dlhodobejšieho sucha. Brokolica má dosť vysoký obsah bielkovín, vlákniny, obsahuje až 7 krát viac provitamínu A, 3-krát viac vitamínu C, 6-krát viac vitamínu E ako karfiol. Okrem toho oproti karfiolu má tiež niekoľkonásobne vyšší obsah kyseliny listovej, železa, vápnika a iných minerálnych látok. Pri nákupe si vyberáme iba nezvädnuté, nepoškodené zdravé ružice bez škvŕn a bez zažltnutých listov.
Využitie v kuchyni
Okrem surovej je veľmi chutná brokolica sparená, prípadne krátko povarená vo vode. Takto si zvýrazní farbu a chuť. Brokolica uvarená vcelku je veľmi dekoratívna a ak chceme, aby sa nám ružičky rovnomerne uvarili, postavíme brokolicu kolmo do vyššieho hrnca a zalejeme tak, aby ružičky vyčnievali nad vodu. Prikryjeme pokrievkou a ružičky sa uvaria v pare. Brokolica je vhodná do zeleninových šalátov. Do polievok a iných jedál ju pridávame až pred dokončením pre jej krátky čas varenia a zachovania si cenných látok. Okrem toho sa využíva presne ako karfiol vyprážaná, zapekaná a podobne.
Recepty
Brokolica s vajíčkami a syrom
Potrebujeme: 400 g brokolice, väčšiu cibuľu, 3 vajíčka, olej, soľ, vegetu, syr na strúhanie.
Na malom množstve oleja speníme nadrobno pokrájanú cibuľu, pridáme nakrájanú brokolicu a krátko podusíme. Pridáme vegetu, vajíčka, soľ a miešame, kým vajíčka nestuhnú. Hotové jedlo na tanieri posypeme strúhaným syrom a podávame s chlebom.
Brokolica na víne
Potrebujeme: 500 g brokolice, strúčik cesnaku, olej, soľ, mleté biele korenie, 2 dl bieleho vína.
Umytú brokolicu pokrájame na menšie kúsky. Nadrobno pokrájaný cesnak opečieme na oleji, pridáme brokolicu, osolíme, okoreníme mletým bielym korením a za častého miešania a prilievania vina opekáme niekoľko minút. Potom hrniec prikryjeme a dusíme na miernom ohni ešte asi 10 minút. Podávame k pečenému mäsu.
Kyslá brokolicová polievka
Potrebujeme: 300 g brokolice, 200 g zemiakov, menší pór, 3 dl mlieka,7 dl vody, 2 lyžice hladkej múky, soľ, 20 g masla, ocot.
Nadrobno pokrájaný pór podusíme na masle, pridáme vodu, soľ, zemiaky a varíme, kým zemiaky zmäknú. Medzitým si sparíme brokolicu a rozoberieme na ružičky, prípadne pokrájame. V mlieku rozhabarkujeme hladkú múku, vlejeme do polievky, pridáme brokolicu a dochutíme octom.
Brokolicový nákyp
Potrebujeme: 500 g brokolice, kyslú pochúťkovú smotanu, 1 dl mlieka, 4 vajíčka, biele korenie, štipku muškátového orieška, 20 g masla, trocha strúhanky, soľ, 150 g strúhaného tvrdého syra.
Umytú brokolicu pokrájame, v osolenej vode varíme asi 5 minút, necháme odkvapkať a vychladnúť. Smotanu rozšľaháme s mliekom, vajíčkami, pridáme nastrúhaný syr, osolíme, okoreníme. Pekáč alebo misu z jenského skla vymastíme maslom, vysypeme strúhankou, poukladáme brokolicu a zalejeme smotanou. Pečieme asi 30 minút pri 180 °C.