Bostonský teriér


"An American Original" - tak nazývajú bostonského teriéra hrdo Američania. Pred vyše sto rokmi sa v USA podarilo vyšľachtiť plemeno, ktoré bolo charakterom i vzhľadom také očarujúce, že sa rýchlo stalo národným plemenom.
 
Starostlivosti o plemeno a jeho štandard sa teraz venujú veľké chovateľské kluby a na obrovských výstavách sa niekedy stretávame až s niekoľkými stovkami zvierat, ktoré reprezentujú krásu bostonských teriérov. Nič z toho v Európe neexistuje a ešte dlho bude trvať, kým sa  bostonský teriér dočká podobného rozšírenia, akému sa teší v USA. V Európe je bostonský teriér skôr tajným tipom.
Bostonský teriér je malý až stredne veľký robustný pes. Štandard povoľuje hmotnosť od 6 až do 11 ,3 kg. Nepatrí preto síce k najmenším plemenám, ale môžu ho dobre zvládnuť aj staršie osoby. Jeho lesklá krátka jemná srsť býva čierna až hnedo striekaná s bielymi odznakmi a starostlivosť o ňu je veľmi ľahká. Vďaka svojej krásnej srsti vyzerá veľmi reprezentatívne. Predpísané rozloženie bielych škvŕn je opísané v štandarde plemena rovnako ako ostatné vonkajšie znaky plemena. Pre psa je rozhodujúci ideálny výraz bostonského teriéra, ktorý začína pri veľkých tmavých inteligentných a pozorne hľadiacich očiach a patrí k nemu celková harmónia vzhľadu a činorodá, aj keď pokojná a sebavedomá povaha zvieraťa. Vďaka tomu je bostonský teriér mimoriadne šarmantné plemeno a kto mu raz prepadne, ťažko sa ho vzdáva.
Ku komu sa hodí bostonský teriér? Vlastne ku každému zodpovednému milovníkovi psov, mladému či starému, k mužovi i k žene, s veľkou rodinou, alebo k osamelej osobe, do mesta i na vidiek. Pri dôslednom a láskyplnom vedeni sa bostonský teriér prispôsobí všetkým podmienkam a vysporiada sa s prekážkami, aké mu kladie civilizácia i rodinné pomery. So svojím pánom bude jazdiť v aute, vlaku, metre, v hoteli alebo kancelárii sa bude správať spoločensky, niekoľko hodín zostane bez problémov aj doma sám. Bude chodiť na dlhé prechádzky a túry, behať vedľa bicykla, hrať sa s deťmi, zhodne sa aj s inými psami a bude sa s nimi hrať. Je dobrý skokan a výborný bežec, a preto s ním možno absolvovať aj súťaže agility. Je ostražitý, ale nebreše zbytočne a jeho lovecké pudy nie sú veľmi výrazné. Ak budeme striktne dodržiavať niekoľko základných pravidiel, budeme mať zdravého, silného bostonského teriéra a v ňom toho najlepšieho kamaráta.
Bostonské teriéry sú mimoriadne inteligentné plemeno, sú veľmi citlivé a potrebujú veľa lásky. Poskytujú vernosť za vernosť a vyžadujú neustálu prítulnosť človeka, ku ktorej prirodzene patrí aj dostatok  zamestnania. ldeálny je ďalší pes, pretože potom si psy nezaobstarajú zábavu samy. Inak je dobré trocha sa zamyslieť nad tým, čím budeme rozvíjať telesné i duševné schopnosti svojho štvornohého kamaráta. Zo všetkého nám jasne vyplýva jedno: bostonský teriér rozhodne nepatrí do koterca. Mal by byť uznaný za plnohodnotného štvornohého člena rodiny. Napriek tomu býva potrebné, najmä v období mladíckej trucovitosti, ktorým prechádzajú aj deti, dôsledne vysvetliť to, že človek je vodcom svorky, ktorého nemožno vodiť za nos a treba ho rešpektovať. Na tomto základe možno bostonského teriéra vychovávať ľahko: je veľmi bystrý, rýchlo sa naučí, o čo jeho pánovi v danej  situácii ide, a vďaka jeho pomeme dlhému životu (priemerne 10 až 15 rokov) máme na dlhé roky vynikajúceho kamaráta, akého sme si vždy želali. Bostonský teriér potrebuje ako každý pes dostatok pravidelného pohybu, ale opatrne pri veľkej horúčave alebo v extrémnych mrazoch. Problémy môže mať pri pôrode: asi 40 percent šteniat sa rodí cisárskym rezom.  Musí byť cieľom chovateľského klubu, aby sa vhodným výberom chovných zvierat a importom pokúsil zvýšiť podiel šteniat narodených prirodzenou cestou. Boston je milý, živý a temperamentný spoločník. Sú však medzi nimi jedince, ktoré vydržia celé popoludnie behať v jazdiarni, kde sa perfektne orientujú a rešpektujú kone.  Iné zasa jazdia v zime v lete na hory, kde so svojimi pánmi absolvujú jazdu na saniach, lyžiach, ale aj dvadsaťkilometrové  pochody letným horským terénom. Sú samozrejme aj jedince, ktoré sa celý deň nepohnú z gauča - záleží od spôsobu života ich majiteľa. Čo sa ich povahy týka, niektoré bostony sú schopné pustiť sa do  bitky aj s väčším protivníkom, než sú samé, a iné sa im radšej vyhnú. Všeobecne sú to milí a nenároční spoločníci pre všetky vekové kategórie. Pre teenagerov sú vhodné na výcvik agility, pre starších sa hodia pre svoju spoločenskú povahu a nenáročnú starostlivosť o srsť.
Boston teriér je odvážny, nie však útočný, je inteligentný a ľahko vychovateľný. V Spojených štátoch bežne skladá skúšky poslušnosti a často sa zúčastňuje rôznych súťaží vo výcviku. Človek by si myslel, že správny výraz boston teriéra vychádza z jeho očí. To je iba čiastočná pravda. Vychádza aj z jeho vzpriamených uší a držania tela, ktoré vraví: "Som výnimočný".