Bolí vás hlava? Dajte šancu vôňam!
Za bolesťou hlavy môže byť viacero príčin – nedostatok spánku, čerstvého vzduchu alebo tekutín, bolesť krčnej chrbtice, vnútorné napätie a stres, alebo sa môže jednať o migrénu.
Nie vždy však poznáme príčinu bolesti hlavy, a preto ak nepomáha hlboké dýchanie, pohár vody ani bylinkový čaj, príval čerstvého vzduchu a ani strečingové cviky na krčnú chrbticu, za vyskúšanie stoja esenciálne oleje.
- Ako používať vône pri bolesti hlavy?
Základom je výber vhodnej vône. Môžete vyskúšať zmesi esenciálnych olejov, ktoré sú odporúčané pri bolestiach hlavy, alebo si vybrať iba jednu vôňu. Potom je dôležité správne použitie. Ak ste v práci, tak najjednoduchšie je nakvapkať niekoľko kvapiek silice na bavlnený alebo papierový obrúsok a niekoľkokrát sa zhlboka nadýchnuť. Doma môžete využiť služby aromalampy, poprípade zmiešať silicu so základovým olejom (napríklad mandľovým) a naniesť ho na pokožku tak, aby ste dostatočne cítili jeho arómu. V prípade bolestí hlavy je výborná oblasť spánkov.
- Jednotkou je mäta
Účinky mäty sú overené tisíckami rokov používania. Jej silu využívali už starí Egypťania, Rimania a Gréci. Mäta prieporná je hojne využívanou rastlinou aj u nás a bez problémov zoženiete aj kvalitný mätový esenciálny olej – má príjemné osviežujúce účinky a blahodarne vplýva na činnosť nervovej sústavy. Je pomocníkom nielen pri bolestiach hlavy, ale pomáha i pri depresii, únave a nervozite, podporuje pamäť a koncentráciu. Pri vnútornom užívaní prospieva tráveniu, eliminuje kŕče i dýchacie ťažkosti. Mäta v podobe silice je vhodná aj na pokožku, pretože ju zbaví nečistôt a osvieži.
- Pomôže aj esenciálny olej zo slamienky
Tento esenciálny olej patrí medzi menej známe. Môžete sa stretnúť aj s názvom „slamiha“. Tento olej sa využíva pri bolestiach hlavy už tisíce rokov v krajinách, ako je Turecko, Španielsko či Portugalsko. Disponuje nielen analgetickými, ale aj protizápalovými vlastnosťami, ktoré sa hodia aj na riešenie kožných problémov. Okrem toho podporuje látkovú výmenu, prospieva tráveniu (hlavne žlčníku a pečeni) a posilňuje činnosť imunitného systému.
- Levanduľa nie je iba na upokojenie
Levanduľa pomôže pri problémoch s nespavosťou, stresom, depresiou či úzkosťou. Obľúbená je však aj pre svoju dobrú povesť zmierniť migrény a bolesť hlavy, za ktorou stojí úzkosť a stres. Účinky tejto rastliny si zobrali na mušku napríklad iránski vedci. Zistili, že levanduľový olej bol pri vdychovaní oveľa účinnejší pri migrénach ako použité placebo.
-w-