Boj s únavou

 

Nech robíte, čo robíte, únava vás neopúšťa. Nepomáha výdatný spánok, ani pár dní dovolenky, ani relax v kruhu blízkych. Kde sa ukrýva jej pravá príčina?
 
Jedným z dôvodom, prečo je tomu tak, je nedostatok železa v našom organizme. Práve ono je významné pri tvorbe červených krviniek, ktoré sú nositeľmi kyslíka. Ak je železa málo, môže sa to prejaviť v „chudokrvnosti“, ktorá býva často príčinou únavy.
Ako si pomôcť prirodzeným spôsobom? V ľahších prípadoch nedostatku železa pomôže aj zmena v stravovaní. Medzi potraviny bohaté na železo patrí napríklad špenát, červené mäso, pečeň, kapusta, cvikla, čučoriedky, vajcia, ale aj zelené šaláty. Náš organizmus však prijíma len asi desatinu železa z potravy. A tak mu aj v tomto prípade treba trochu dopomôcť k tomu, aby bol úžitok čo najväčší.
Po každom jedle vypite pohár pomarančovej, alebo grapefruitovej šťavy. Dôvod je veľmi prostý. Železo sa oveľa lepšie vstrebáva práve vďaka vitamínu C. Pri zvýšenej dávke železa na chvíľu odložte mlieko a mliečne výrobky, pretože práve ony zabraňujú jeho vstrebávaniu.
Ak vám nepomôžu ani prírodné rady a zmena stravovacích návykov, je čas navštíviť špecialistu, ktorý vám poradí, čo je pre vás najlepšie. Nedostatok železa a následná únava totiž môže byť už len dôsledok skrytej choroby.
Druhým, veľmi častým dôvodom únavy môže byť aj nízky krvný tlak. Preto treba dbať na dostatočný prísun tekutín, minimálne 2 litre denne. Pohyb na čerstvom vzduchu a rekreačný šport je taktiež overeným „životabudičom“.
Po dobrej prechádzke si striedavo sprchujte zápästia studenou vodou. Čím studenšia, tým lepšia. S príchodom chladných dní budeme viac času tráviť v interiéri. To by však nemal byť dôvod na to, aby sme podľahli únave! Existuje množstvo pohybových aktivít, ktoré nám zvýšia krvný tlak a zároveň sa pri nich budeme cítiť príjemne. Na záver pripájame overený recept na Životabudič:
 
2 jablká, 1 cvikla, 1mrkva, 1 pomaranč- všetko odšťavíme pomocou odšťavovača.
Na zdravie!
 
KM