Bobuľky goji prospievajú zraku. Aké sú ich ďalšie výhody?

Pribúdajúce roky sa odzrkadľujú aj na kvalite zraku – degenerácia makuly je jedným z hlavných problémov, ktorým čelia ľudia vo vyššom veku.

Dobrou správou je, že riziko vzniku tohto i ďalších ochorení súvisiacich so zrakom vo vyššom veku sa dá znížiť. Kľúčový je aj v tomto prípade zdravý životný štýl, zahŕňajúci zdravú, pestrú a vyváženú stravu. Podľa štúdie strava bohatá na spracované a červené mäso, rafinované obilniny a tučné mliečne výrobky až trikrát zvyšuje pravdepodobnosť, že človek ochorie na makulárnu degeneráciu.

Makulárna degenerácia a strava

Naopak, jedálniček bohatý na zeleninu, ovocie, celé zrná, orechy, semená či za studena lisované oleje podporuje celkové zdravie a vitalitu. Samozrejme, prospieva aj zraku – ak sa inšpirujete stredomorskou potravinovou pyramídou, nič nepokazíte. Práve naopak.

Avšak nezabudnite do jedálnička zaradiť aj goji bobuľky, ktoré sa bez problémov dajú vypestovať aj u nás. Sú nenáročné na pestovanie a na jeseň si môžete zozbierať bohatú úrodu.

Podľa štúdie vás pravidelná konzumácia goji bobuliek ochráni práve pred vznikom degenerácie makuly. Dôvod je prozaický – obsahuje luteín a zeaxantín, dva antioxidanty, ktoré chránia bunky pred poškodením voľnými radikálmi, a teda aj pred týmto vekom podmieneným ochorením. Samozrejme, na nezaplatenie sú aj ďalšie živiny, ktoré obsahujú, napríklad vitamíny C a E, zinok či meď.

Ako prebiehala táto vedecká štúdia? Zapojili do nej 27 ľudí vo veku 45 – 65 rokov. Jedna časť z nich užívala približne 30 g sušených bobuliek goji 5-krát týždenne, druhá si dávala doplnok výživy určený pre zdravý zrak. Toto robili počas 3 mesiacov. Aký bol záver? Tí, ktorí jedli goji bobuľky, mali zvýšené množstvo pigmentov v sietnici. Práve tie ju chránia pred poškodením súvisiacim s vekom, ale aj pred slnkom či modrým svetlom. Zaujímavé je, že u účastníkov skupiny užívajúcich doplnok stravy nedošlo k žiadnym zmenám.

Aké sú ďalšie pozitívne účinky goji?

Goji bobuľky vám pomôžu do tela doplniť prospešné látky. Ide napríklad o vlákninu, betakarotén, vitamín C, železo, 18 aminokyselín, prospešné tuky, ako kyselinu alfa-linolénovú či linolovú, fytochemikálie, ako luteín, zeaxantín, lykopén a mnohé ďalšie. Preto neváhajte a zaraďte ich do svojho jedálneho lístka. Zároveň si tým posilníte imunitu a znížite riziko niektorých civilizačných ochorení, napríklad rakoviny.

Keďže goji obsahujú betakarotén, ktorý prospieva pokožke, siahnite po bobuľkách aj vtedy, keď vás trápia kožné problémy. Pomôžu vám aj so zlepšením nálady a zvýšením plodnosti.

Mirka