Biela kráľovná príloh
Bez ryže si takmer polovica obyvateľov Zeme nevie varenie predstaviť. Dobre zasýti, pretože drobné zrniečka obsahujú takmer 80 percent sacharidov. Ryža je tiež ľahko stráviteľná, a je teda vhodná na prípravu bežnej stravy i diét.
Varená ryža nemá žiadnu vlastnú chuť - tú jej dodá výrazné korenie. Preto má v kuchyni také univerzálne použitie. Guľatejšie druhy ryže sa ľahšie rozvaria. Sú teda najvhodnejšie na prípravu kaše a sladkých pokrmov. Ryžové zrniečka sú chránené šupkami. V nich je sústredená väčšina dôležitých minerálnych látok a vitamínov. Pri spracovaní sa však obilky šúpu a obrusujú. Tak sa na druhej strane ochudobňujeme o väčšinu cenných látok. Výrobcovia sa preto usilovali vymyslieť spôsob, ako dostať väčšinu minerálnych látok zo šupky do bieleho zrnka. Podarilo sa to napríklad pri ryži zvanej parboiled. Spracúva sa pri vyššom tlaku, ktorý spôsobí, že väčšina látok sa dostane zo šupky až do zrnka. Táto ryža má charakteristickú žltkastú farbu, ktorá však varom opäť zbelie.
V obchodoch možno kúpiť aj vrecúška s prírodnou ryžou natural. Má výraznejšiu chuť, než klasická biela ryža, pretože na zrnkách nie sú odstránené krycie šupky. Ich typickým znakom je hnedá farba, ktorá však nemusí byť pre každého priaznivá. Táto ryža sa varí trocha dlhšie.
Dlhozrnnú bielu ryžu používame v kuchyni najradšej. Možno z nej pripravovať prílohu jednak k mäsu a rybám, ako aj k omáčkam. Výborná je aj v mletých mäsách a v kombinácii so zeleninou. Je základom mnohých slaných rizot, pikantných pael a sladkých jedál. Aby zrnká zostali pri varení pekné biele, môžeme pridať do vody, v ktorej ju varíme, niekoľko kvapiek citrónovej šťavy.
Veľmi ľahko sa dávkuje ryža vo varných vrecúškach. Takzvaná päťminútová ryža sa nemusí variť, len sa preleje vriacou vodou a nechá asi 5 minút stáť. Jej prípravu zvládne aj začiatočník. K posledným novinkám patria hotové zmesi na rizoto. Návodov na prípravu ryže je viacero.
Podľa receptov z Ďalekého východu, kde je ryža základnou potravinou, má byť vopred vykúpaná v deviatich kúpeľoch - ôsmich studených a poslednom teplom. Ryža by nemala ovplyvňovať chuť jedla. Preto by sa mala variť bez akýchkoľvek prísad. Ryžu dobre preberieme a niekoľkokrát umyjeme v studenej vode. Zalejeme ju vodou. Dlhozrnnú ryžu približne dvojnásobným množstvom, krátkozrnnú o trocha menej. Slabým plamienkom uvedieme do varu. Potom plameň zmiernime na minimum a ryžu necháme pod pokrievkou bez miešania dovariť.
Menej známa je príprava \"v perinách\". Keď sa ryža začne variť, zabalíme hrniec do niekoľkých utierok a uložíme do perín.
Dlhé tmavé zrniečka tzv. divej ryže bývajú súčasťou mnohých zmesí pre vegetariánske a indiánske jedlá. Farebné vrecúško obsahuje najčastejšie červenú šošovicu a niekoľko druhov fazule. V skutočnosti nejde o ryžu, ale o drobné semienka vodnej rastliny zizánie, ktorá sa pestuje najmä v Severnej Amerike.