Bezpečnosť nadovšetko. Pred dovolenkou nezabudnite na svoj byt

Dovolenka je obdobie, na ktoré sa teší každý z nás. Po náročných a stresujúcich mesiacoch v práci si konečne môžeme dopriať chvíľu pokoja a oddychu. Lenže pred odchodom na vytúžené prázdniny by sme nemali zabúdať postarať sa nielen o domácich miláčikov, ale aj o svoju nehnuteľnosť. Nikto si predsa nechce dať pokaziť zážitky zo slnečných dní nepríjemnými udalosťami, ktoré môžu nastať počas našej neprítomnosti. Ako im predchádzať?

Okrem počasia, ktoré sa v dôsledku teplotných výkyvov stáva nevyspytateľným, na náš domov číha množstvo ďalších nebezpečenstiev. I tí najpozornejší môžu zabudnúť vypnúť vodu a byt vytopí celkom nevinne pokazená batéria, pričom skratujú zástrčky či lampy alebo káble od televízie. Dôležitým opatrením, aby ste mohli na dovolenke pokojne spávať, je nezabudnúť zapnúť bezpečnostné kamery, pokiaľ ich máte. Ak nie, potom je najvyšší čas nechať si ich namontovať. Okrem toho je vhodné pred odchodom skontrolovať viacero vecí. Tu je krátky zoznam:

1. Presvedčte sa, že ste zavreli okná

Nepríjemná prietrž mračien môže niekedy v domácnosti narobiť väčšiu spúšť ako rozbesnený bernardín. Pred odchodom na dovolenku sa preto určite presvedčte, či ste poriadne zavreli všetky okná v byte –
a, áno, aj strešné a záchodové.

2. Centrálne vypnutie vody

Skontrolovať kohútiky v kuchyni a v kúpeľni nestačí. Ak chcete mať naozaj istotu, že váš dom nevytopí žiadne zastarané potrubie či pokazená batéria, dôležité je vypnúť hlavný uzáver vody do bytu, ktorý sa postará o to, aby ste doma našli sucho a útulne aj po návrate zo svojich ciest.

3. Bezpečnostné a protipožiarne dvere

Zabezpečenie domu dokážu na vyššiu úroveň posunúť práve bezpečnostné a protipožiarne dvere, napríklad aj s možnosťou horného dvojbodového zámku. „Prídavný zámok nainštalovaný v dvernom krídle v kombinácii
s bezpečnostnou vložkou v príslušnej triede a s bezpečnostným kovaním je ideálnym riešením na zvýšenie pasívnej bezpečnosti,”
hovorí Rastislav Lajčák, produktový špecialista značky DEFENDOOR. Ochrana drahocenného majetku a najmä spomienok, ktoré majú nielen hmotnú, ale najmä nostalgickú a citovú hodnotu, je skutočne nevyhnutná. Bezpečnostné a protipožiarne dvere by mali byť prvou vecou pri zabezpečovaní bytu. Pýtate sa, ako zistiť, či sú skutočne kvalitné a spĺňajú všetky potrebné parametre? „Certifikované bezpečnostné protipožiarne dvere majú certifikát o odolnosti proti vlámaniu podľa platnej európskej normy. Majú taktiež certifikát na stupeň utajenia vydaný Národným bezpečnostným úradom Slovenskej republiky,“ objasňuje Lajčák, odborník značky DEFENDOOR.

4. Poistenie

Aj pri tom najlepšom zabezpečení domu by mal každý majiteľ myslieť na zadné vrátka. Ak aj máme pocit, že sme dohliadli na všetko, vždy sa vyskytne nejaká nečakaná situácia, ktorá dokáže nepríjemne prekvapiť. Je preto vhodné mať v zálohe dobré poistenie, ktoré pokryje škody spôsobené požiarom, vodou, plynom či cudzím zavinením bez toho, aby sa muselo siahať hlboko do vrecka. Podľa polície a poisťovní totiž patrí k jednému z najväčších mýtov utkvelá predstava, že doma sme nedotknuteľní.


5. Kamerové systémy

Smart domov, ktorého súčasťou sú aj kamery, je dnes už automatickou výbavou nových domácností. Ak kamery vo svojom byte či dome ešte nemáte, je najvyšší čas si ich zaobstarať. Pomocou aplikácie budete môcť svoj domov na diaľku kedykoľvek skontrolovať a mať tak istotu, že všetko je v najlepšom poriadku a nijaká nepríjemná udalosť vám vaše bývanie nenarúša.

6. Pomoc susedov

Hoci niektorí susedia vedia byť so svojou zvedavosťou nepríjemní, ba dokonca až otravní, môže byť táto ich vlastnosť niekedy na nezaplatenie. Výborne to môžete využiť, najmä ak sa nachádzate mimo domu a stráži vám ho suseda, ktorej neujde žiadny ruch v okolí.

7. Nehovoriť o dovolenke každému

Niektoré veci je dobré nechávať si pre seba a o dovolenke to platí hneď dvakrát. Ak nechcete vzbudzovať zbytočný záujem dlhoprstých, o tom, že odchádzate, radšej povedzte len nevyhnutnému počtu osôb. Pred ostatnými sa zbytočne nechváľte, nehovoriac o zverejňovaní fotiek z letiska na sociálnych sieťach či, nebodaj, udávaní dĺžky pobytu mimo domu.