Bezpečné leto: 3 pomocníci, ktorí sa nám počas letných mesiacov môžu hodiť

K letu neodmysliteľne patria výlety do prírody, športové aktivity a kúpanie. Letné radovánky ale niekedy sprevádzajú rôzne boliestky, odreniny alebo zranenia. A aj keď sú to častokrát drobnosti, dokážu pekne znepríjemniť výlet alebo hneď celú dovolenku. Vybrali sme pre vás troch pomocníkov, ktorí by vám v lete mali pomôcť zostať vo forme.

1. Bandáže

Rezné a tržné rany, zlomeniny, vyvrtnuté členky, či úrazy hlavy patria medzi najčastejšie letné úrazy. Nenápadným, ale veľmi častým nebezpečenstvom je pre deti aj dospelých trampolína. Precenenie našich akrobatických a športových schopností môže mať nepríjemné následky. Pritom stačí jedno zlé došliapnutie alebo doskočenie, nesprávny pohyb a naša vysnívaná dovolenka sa môže zmeniť na nepríjemné trápenie.

Jediným spôsobom, ako zabrániť takýmto poraneniam, je efektívna prevencia, hlavne u detí. Na spevnenie namáhaných častí tela, hlavne pokiaľ máme zranenie z minulosti, poslúžia rôzne bandáže. A takisto pomôžu, keď si poraníme kĺby, cítime v nich slabosť alebo stuhnutosť.

„Základnou vlastnosťou každej kvalitnej bandáže je stály mierny tlak. Stimuluje špecifické nervy v pokožke a bráni hromadeniu tekutín. Napätie v podkožnom tkanive  potom klesá a to prináša zranenému úľavu,“ vysvetľuje Lenka Kvasnicová z technologickej spoločnosti 3M, ktorá ponúka celý rad bandáží FUTURO. Materiály použité v bandážach FUTURO zaručujú priedušnosť a komfortné použitie aj v teplých letných mesiacoch a pre každý typ zranenia alebo časť tela je určený samostatný typ bandáže - na kolená, členky, lakte, zápästia, palce aj celý chrbát.

2. Chladivé/hrejivé obklady

Medzi stálice najčastejších letných úrazov sa radia aj najrôznejšie druhy pomliaždenín horných a dolných končatín. Pády pri vonkajších aktivitách môžu mať nepríjemné následky minimálne na niekoľko ďalších dní.  Okrem  toho si môžeme precenením svojich športových schopností spôsobiť tiež natiahnutie niektorého zo svalov.

Keď sa už aj napriek preventívnym opatreniam zraníme, uľaviť od bolesti nám pomôžu chladivé a hrejivé obklady. Účinne tlmia bolesť, zabraňujú zápalom, použiť sa dajú aj pri vzniku opuchu, ale tiež pri bolestiach hlavy, kĺbov alebo svalov. Využiteľné sú za studena aj za tepla – môžu nám tak zužovať, alebo rozširovať cievy. „Chladivé sa hodia na opuchy a natiahnuté svaly, ohriate sa zase používajú na presilený chrbát, kĺby či krčnú chrbticu,“ radí Lenka Kvasnicová z 3M. Od 3M sú dostupné v troch veľkostiach, z ktorých každá sa hodí na inú časť nášho tela. Ten najväčší môžeme použiť na chrbát a brucho, zatiaľ čo tie menšie nám lepšie ošetria drobnejšie plochy. Obklad stačí ohriať v mikrovlnke, alebo nechať zamraziť v mrazničke, a každé dve hodiny prikladať na bolestivé miesto.

3. Náplaste

Drobná rezná ranka, odrené koleno alebo strhnutá chrasta, jednoducho každá otvorená rana predstavuje vstupnú bránu do nášho tela pre najrôznejšie patogénne mikroorganizmy. Pokiaľ chceme zostať v bezpečí, mali by sme miesto riadne zalepiť, samozrejme po jeho dezinfekcii. V lete sa nám do rany veľmi ľahko dostane špina a náplasť pre ňu predstavuje dostatočnú  fyzickú bariéru. Navyše, chodíme sa kúpať a otvorená rana je vo vode ešte viac v kontakte s rôznymi mikroorganizmami. Preto by sme pred vstupom do vody mali na otvorenú ranu použiť vodeodolnú náplasť.

Väčšina náplastí sa odlepí po prvom kontakte s vodou, takže musíme vybrať takú, ktorá vydrží aj náročnejšie aktivity. Vodeodolné náplasti Spofaplast sú extra priľnavé a udržujú poranenie v suchu za každých okolností. Pre mamičky s malými výmyselníkmi, ktorí neustále chodia domov s odrenými kolenami, sú vhodným riešením prípadných zranení väčšie balenia hypoalergénnych náplastí Spofaplast v rôznych veľkostiach pre odlišné druhy poranení.