Bezpečné cestovanie
Veľká časť milovníkov zvierat sa bez svojho maznáčika nezaobíde ani počas dovolenky. Niektorí prevádzkovatelia rekreačných zariadení už reagujú na geometricky rastúci počet majiteľov psov a umožňujú aj takúto alternatívu. Väčšinou majitelia za svojich psíkov radi zaplatia, aj keď takáto dovolenka tiež má svoje úskalia, o ktorých je lepšie vedieť vopred.
Pri cestovaní verejným hromadným dopravným prostriedkom nesmiete zabudnúť na náhubok, pretože bez neho vás do autobusu vôbec nemusia vpustiť.
Cestovanie autom je oveľa pohodlnejšie, veľa psov je na cestovanie autom zvyknutých a niektoré psy sa na ňu dokonca tešia. Aj tu by však mal mať váš štvornohý priateľ svoje miesto a určité pohodlie. Policajti by teraz určite dodali, že na sedačku vpredu ani do lona spolujazdca pes nepatrí, pretože psy, ktoré sa v nestráženej chvíli dostali pod nohy vodiča medzi pedále, boli aj príčinami vážnych dopravných nehôd.
Za bezpečné nemožno považovať ani miesto v priestore za zadným oknom. Jednak psy odpútavajú pozornosť vodičov za vami a jednak pri prudkom a nečakanom zabrzdení sa váš miláčik môže zmeniť na vtáka. Pri transporte psov v aute v horúcich letných dňoch dajte na radu skúseného veterinára, ktorý odporúča dobré vetranie, časté zastávky, samozrejme dostatok pitnej vody, prípadne ochladzovanie zátylku a hlavy psa namočenou handrou. Vystavovanie zvieraťa prudkému slnku psovi neprospieva nikdy, a to ani vonku, pretože mu rovnako ako ľuďom hrozí úpal. Zrýchlené dýchanie, suchý jazyk a čumák sú varovnými signálmi, malátnosť, padanie alebo naopak agresivita sú príznaky, že už k prehriatiu organizmu došlo. Pretože enormné horúčavy zapríčiňujú nebezpečné opuchy mozgu, treba navštíviť veterinára. Pamätať pritom treba na to, že na prehriatie sú oveľa viac náchylné psy s krátkymi čumákmi, ako napríklad boxery, mopsy a buldogy, či niektoré ďalšie plemená, na ktoré treba dávať väčší pozor. Aby ste týmto problémom zabránili, musí mať pes stále dostatok pitia a rozhodne mu neuškodí ani kúpanie. Zabudnúť by ste však nemali ani na dostatok potravy, na akú je váš pes zvyknutý. Čo sa týka úrazov, častými v lete sú poranenia labiek a včelie a osie uštipnutie.
Ak si teda psa napriek tomu chcete so sebou na dovolenku zobrať, tak len za predpokladu, že ste mu naozaj schopní vytvoriť takéto podmienky. Ak to tak nie je, radšej ho zverte do niektorého psieho hotela či útulku, kde mu bude určite lepšie.