Bardejov oslavuje 20.výročie zápisu do zoznamu Svetového dedičstva UNESCO
Pamiatky historického jadra Bardejova zapísané v roku 2000 do Zoznamu Svetového dedičstva UNESCO sú natoľko významné, že kvôli nim ročne tisíce turistov navštívia toto centrum severovýchodného Slovenska. Mesto si v tomto roku pripomína 20. výročie zápisu, ktorý ovplyvnil jeho medzinárodný ohlas a návštevnosť. Keď k tomu prirátame svetoznáme historické Bardejovské Kúpele, wellness zariadenia, drevené kostolíky, skanzeny, cyklotrasy a vojenskú históriu z oboch svetových vojen, výsledkom je mimoriadne atraktívny produkt cestovného ruchu severovýchodného Slovenska. Ročne tento región objavuje čoraz viacej návštevníkov a rastie aj počet prenocovaní. Informuje o tom Radomír Jančošek, riaditeľ oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) „ŠARIŠ“ – Bardejov.
,,Dominantami zachovalého radničného námestia a historického centra Bardejova je cirkevná stavba neskorogotickej baziliky Chrámu svätého Egídia a svetská stavba goticko-renesančnej Mestskej radnice, dnes využívaná Šarišským múzeom ako stála expozícia Bardejov – Slobodné kráľovské mesto. Ďalšími lákadlami sú bronzová socha kata, sedem zachovalých bášt, gotické a renesančné domy na námestí, kostoly, synagóga a rôzne múzeá. Okrem toho sa v centre konajú ročne desiatky kultúrnych a spoločenských podujatí, najvýznamnejším z nich je historický Bardejovský jarmok,“ vymenúva R.Jančošek.
Mestská pamiatková rezervácia Bardejov
Mestská pamiatková rezervácia Bardejov sa rozkladá na ploche 23,6 ha. Bardejov je malý, ale mimoriadne kompletný a zachovaný príklad opevneného stredovekého mesta, ktoré charakterizuje urbanizáciu v tomto regióne. Na námestí sa nachádza radnica zo 16. storočia, expozícia Ikony a stojí tam kostol sv. Egídia (Jiljí). Medzi ďalšie pozoruhodné prvky mesta patrí aj malá židovská štvrť okolo synagógy z 18. storočia.
Historické jadro mesta Bardejov
Bolo zapísané do Zoznamu svetového dedičstva na 24. zasadnutí Výboru svetového dedičstva, Cairns, Austrália, 27.novembra - 6. decembra 2000, pod číslom 973 ...>>
Podľa zdroja: http://www.pamiatky.sk/sk/page/historicke-jadro-mesta-bardejov : ,,Prežívajúci mestský plán mesta s pravidelným rozdelením ulíc okolo priestranného námestia je známkou európskej civilizácie od 13. do 14. storočia. Meštianske domy z prvej polovice 15. storočia obklopujú tri strany námestia a dokumentujú vysoko rozvinutú meštiansku kultúru. Štvrtú stranu námestia uzatvára rímskokatolícky kostol sv. Egídia (Jiljí), trojloďová gotická bazilika so vzácnou zbierkou jedenástich neskorogotických oltárov. V strede námestia je renesančná radnica. Historické jadro mesta obklopuje opevňovací systém, ktorý bol v čase jeho výstavby jedným z najvyspelejších v strednej Európe. Územie historického jadra mesta bolo v roku 1950 vyhlásené za mestskú pamiatkovú rezerváciu. V Bardejove sa nachádza aj zachované malé židovské predmestie.
Bardejov poskytuje mimoriadne dobre zachovaný dôkaz ekonomickej a sociálnej štruktúry obchodných miest v stredovekej strednej Európe. Prežívajúci stavebný fond predstavuje rozvinutú meštiansku kultúru a židovskú komunitu, čím ilustruje nadnárodnú a mnohokultúrnu spoločnosť.“
Podľa toho istého zdroja (Pamiatkového úradu SR) historické jadro mesta si zachovalo kľúčové charakteristické znaky stredovekého obchodného mesta, jeho pôvodné parcely, centrálne námestie, ulice, väčšinu otvorených priestorov, verejné budovy, opevnenia, a panorámu mesta. Mimo opevnenia židovské predmestie prežíva relatívne neporušené so svojím pôvodným usporiadaním a súčasťami, ako sú synagóga, kúpele a bitúnok. Mestská pamiatková rezervácia Bardejov si zachovala vysokú autenticitu. Napriek viacerým veľkým požiarom, najmä v 16. a 17. storočí, sa zachovala stredoveká mestská podoba. Viac ako polovica opevnení je neporušená a dobre udržiavaná a niektoré veže sa stále používajú. Všetky plánované činnosti v majetku musia byť v súlade s právne záväznými zásadami ochrany mestskej pamiatkovej rezervácie Bardejov (2009) a podliehajú prísnemu posudzovaniu projektovej dokumentácie krajským pamiatkovým úradom.
Návštevnícky najobľúbenejšie atrakcie v centre Bardejova
Podľa počtu recenzií na https://www.tripadvisor.sk/Attractions-g277805-Activities-Bardejov_Presov_Region.html#FILTERED_LIST, najobľúbenejšími atrakciami v centre Bardejova sú:
Bazilika svätého Egídia, Radničné Námestie, Bronzová socha Kata, Šarišské Múzeum - Mestská Radnica, Pamätník holokaustu, Hrubá bašta, Maľovaný meštiansky dom, Kostol sv. Jána Krstiteľa a kláštor františkánov, Spievajúca fontána, Parčík Johna Lennona, Múzeum ikon (Icon Museum) Šariš, Cyrilometodský kríž, Kostol sv. Petra a Pavla, Dolná brána, Veľká bašta, bikur cholim synagogue, Ruky- Bardejova, Katov dom, Školská bašta, Renesančná bašta, Červená bašta, Socha sv. Floriána, Židovské suburbium, Prašná bašta, Horná brána, Kláštorná bašta, Kostol sv. Anny, Archívna bašta, Evanjelický kostol sv. Cyrila a Metoda, Gantzaughov dom, Pamätník vďaky a priateľstva, Pomník Alojza Jiráska, Pravouhlá bašta, Fountain, Lampový stĺp, Vínny dom, Pamätník Juraja Wintera, Historická humanitná škola, Dom Bélu Kélera, Goticko-renesančný dom, Pomník Gašpara Šeredyho, Kaplnka sv. Jakuba.
Bronzová socha kata v životnej veľkosti zatraktívňuje Radničné námestie od 4. júla 2016. Pochádza z reštaurátorskej a sochárskej dielne otca a syna – Martina a Viktora Kutných, ktorí ju aj financovali spolu so sponzormi. Prispelo aj mesto Bardejov.
Socha kata na Radničnom námestí je vysoká 190 cm a je umiestnená pred bardejovskými dominantami, goticko-renesančnou radnicou a Bazilikou sv. Egídia. Neďaleko je aj Katov dom, kde kat býval a v kostole mal svoju lavicu. Katov dom i lavicu v kostole autor sochy Martin Kutný aj reštauroval. Bardejov získal právo meča, výsadu vykonávať popravy (hrdelné právo), v polovici 14. storočia od uhorského kráľa Ľudovíta I. Veľkého. Socha púta pozornosť turistov, ktorí sa s ňou často fotografujú.
Židovské suburbium
Areál tzv. Židovského suburbia je najvýznamnejšou lokalitou židovského kultúrneho dedičstva v Bardejove. Komplex židovských rituálnych stavieb pozostáva zo Starej synagógy, domu zhromaždenia (hebr. bet hamidraš), rituálneho kúpeľa (hebr. mikve), expanznej veže a kotolne. V minulosti sa nachádzal v areáli aj rituálny bitúnok, ktorý sa nezachoval. Tieto budovy slúžili duchovným a komunitným potrebám ortodoxnej židovskej komunity so silnou chasidskou orientáciou, ktorá bola šiestou najväčšou židovskou komunitou na Slovensku v medzivojnovom období. Súbor stavieb sa nachádza v ochrannom pásme Pamiatkovej rezervácie Bardejov. Stará synagóga bola vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku v roku 1970, mikve a bet hamidraš v roku 2000. V tom istom roku bolo historické jadro mesta Bardejov spolu so Židovským suburbiom zapísané do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO
Goticko-renesančná Mestská radnica v Bardejove
Po stavebnej a významovej stránke tvorila radnica funkčnú a ideovú protiváhu farského Chrámu svätého Egídia, bola sídlom mestskej rady, centrom obchodného, spoločenského a kultúrneho života obyvateľov mesta. Z architektonického hľadiska bola významným dokladom prenikania renesančných výtvarných a architektonických prvkov do doznievajúceho gotického konceptu architektúry. Koniec 15. storočia priniesol Bardejovu rozkvet hospodárskeho a spoločenského života, čo sa odzrkadlilo i v živote mestskej honorácie. Významné postavenie mesta ako aj potreba reprezentatívnejších priestorov určených pre zasadnutia rady mala zabezpečiť stavba honosnej radnice v strede námestia. Bardejovská radnica je považovaná za prvú svetskú stavbu renesancie na území Slovenska.
Bazilika Svätého Egídia
Počiatky chrámu siahajú do 13. storočia. Z tohto obdobia pochádza patronát chrámu. Okolo roku 1206 sa na tomto mieste usadili cisterciánski mnísi z poľskej Koprzywnice a založili tu kláštor zasvätený svätému Egídiovi. Kráľovská listina z roku 1247, ktorou kráľ Belo IV. potvrdil rádu ich rozsiahle pozemky v okolí Bardejova („Terra Bardfa“), obsahuje prvú zmienku o existencii kostola na tomto území. V dôsledku náhlych zmien však cisterciáni v druhej polovici 13. storočia (okolo r. 1271) toto miesto opustili. Výstavba chrámu sa začala v polovici 14. storočia a stavba bazilikálnej časti bola ukončená v roku 1415. V období rokov 1420 až 1427 bola postavená veža chrámu. Pod vedením miestneho staviteľa Urbana došlo k ďalším úpravám a rozširovaniu stavby. Výstavba chrámu bola zavŕšená na konci 15. storočia. Medzi najcennejšie exponáty patria: Socha sv. Egídia z pôvodného hlavného oltára, Oltárna skriňa Oltára sv. Alžbety Uhorskej či Oltár Narodenia Pána (1480-1490), Oltár Ukrižovania s maľbou - Veraikon, liata bronzová krstiteľnica či Oltár Panny Márie, sv. Erazma a sv. Mikuláša. Interiér chrámu je zdobený jedinečným súborom jedenástich neskorogotických krídlových oltárov z rokov 1460-1520. Najcennejší je oltár Narodenia Pána (okolo rokov 1480 až 1490). Významnou súčasťou chrámu je súsošie Golgoty na tráme pod Víťazným oblúkom z konca 15. storočia. Dňa 4. januára 2001 bol Dómu sv.Egídia udelený osobný súhlas pápeža Jána Pavla II na jeho povýšenie na menšiu baziliku.
Viac je na : www.bardejov.sk, www.kupele-bj.sk,www.svidnik.sk,www.visitbardejov.sk