Anglická kuchyňa

Hovorí sa, že "proti gustu žiaden dišputát." Anglickú kuchyňu napriek tomu mnohí označujú za katastrofálnu. O britských jedlách sa tradujú historky a vznikajú vtipy. Je však skutočne stravovanie sa vo Veľkej Británii až tak hrozné? Kto nezažil, neuverí.

Na úvod dobrá rada z britských reštaurácií - korenička má vždy tri otvory, soľnička iba jeden. Angličania totiž takmer vôbec nesolia. Nie je preto ničím výnimočným, ak vám pripravia hovädzí steak, ktorý rovno z obchodu putuje na panvicu a následne na váš tanier, bez akýchkoľvek korenín. Zaujímavé je, že ak Angličana upozorníte, že mäso by bolo lepšie nasolené a okorenené, dá vám za pravdu. Nabudúce to však opäť urobí po svojom.

Briti sú veľmi konzervatívni a naozaj si len veľmi ťažko zvykajú na niečo nové. Existujú samozrejme aj výnimky, ktoré experimentujú s jedlami a odvážia sa dokonca vojsť aj do nejakej inej ako anglickej reštaurácie. Paradoxne asi najznámejší kuchár na svete - Jamie Oliver pochádza z Veľkej Británie. Hoci inšpiruje ľudí na všetkých kontinentoch, ostrovanov necháva chladnými. A tak sa niet čo čudovať, že anglická kuchyňa si vyslúžila prívlastok hrozná. Niektorí Briti si to uvedomujú, väčšina to však rázne odmieta. Hovorí gazdinka Jiny zo Škótska: "Nemyslím si, že anglické jedlá nie sú dosť chutné. Je to len otázka toho, čo komu chutí. Naša kuchyňa nemôže predsa vyhovovať každému. Navyše máme tu mnoho zahraničných reštaurácií - z Indie, Číny, Portugalska, Talianska. Ak vám nechutí naša strava, môžete si vybrať, čo len chcete."

A mnohí si aj vyberajú. Dostať stôl v chutnej zahraničnej reštaurácii je veľakrát problém. Špecifickosťou anglickej kuchyne je aj to, že Briti vlastne vôbec žiadnu kuchyňu nepotrebujú. Mám teraz na mysli priestor v byte, kde je sporák, chladnička, dres a skrinky na hrnce. Pred domácim varením totiž dávajú prednosť hotovým jedlám zo supermarketov. Opäť Jiny: "To je pravda. Ľudia sú dnes veľmi zaneprázdnení, a keď sa vrátia z práce, nechcú plytvať čas varením. Nie je to však problém, obchody sú plné hotových jedál."

Takže dnešné menu: polievka z konzervy a vákuovo balený steak so zemiakmi - stačí zohriať v mikrovlnke. K tomu čierny čaj s mliekom a Angličan sa hneď cíti lepšie. Ako je to však zo Slovákmi, ktorí sa ocitnú medzi týmito "gastronomickými ignorantmi?" O skúsenosti sa podelila študentka Gabriela.

Nájsť suroviny pre jedlá, na ktoré sme zvyknutí z domu veru nie je vo Veľkej Británii ľahké. Najviac chýba múka, horčica, vegeta, kyslá smotana. Netreba byť zúfalí - existuje riešenie. Ani nie pred dvoma rokmi sa totiž začali vo väčších mestách objavovať obchodíky - také minimix potraviny so slovenskými výrobkami. Je tam dostať naozaj skoro všetko, aspoň tak sa mi zdalo, keď som nazeral do predajne cez zamrežovaný výklad. Bolo zatvorené - rozhovor s majiteľom teda neurobím. Pri pohľade na Gabrielu, ktorá ma tam zobrala, som však pochopil, že môj problém je v porovnaní s jej prázdnou nákupnou taškou, absolútne smiešny.

 

Viliam Hauzer