Amarant – chutná a zdravá alternatíva obilnín

Ľudstvo sa vracia k starým zdrojom obživy. Amarant patrí do kategórie najstarších rastlín, ktoré sa pestovali na našej planéte. Pôvodne bol pokladom inkskej kultúry. Dnes sa pestuje po celom svete a zaznamenáva návrat do svetových kuchýň, pretože je výživný i veľmi chutný.

Čo by ste mali o tejto plodine vedieť?

Malé zrniečka pieskovej farby sa veľmi podobajú pohánke. Nie je to náhoda, pretože patria do rovnakej botanickej skupiny. Amarant disponuje vysokým obsahom kvalitných proteínov, čiže nájde uplatnenie aj v jedálnom lístku športovcov a ľudí, ktorí sa snažia schudnúť. Bielkoviny v tejto plodine sú porovnateľné s bielkovinami živočíšneho pôvodu, napríklad v syre. Omega-3 mastné kyseliny, bohaté dávky horčíka, železa, vápnika, vitamínov skupiny B a vlákniny sú zárukou kvalitného a zdraviu prospešného obeda či večere.

Ak by sme porovnali amarant s pšenicou, je neporovnateľne výživnejší. Zaujímavosťou je vysoký obsah aminokyseliny lyzín, ktorý je v porovnaní s pšenicou až dvojnásobný. Amarant je vhodný aj pre doplnenie zásob vápnika, ktorý je oproti pšenici štvornásobne vyšší. Prostredníctvom tejto plodiny si môžu jedálny lístok spestriť aj celiatici, pretože je potravinou vhodnou pre bezlepkovú diétu.

Naučte sa amarant chutne pripraviť! Možno i takto...

Amarant je možné pripraviť podobným spôsobom ako ryžu. Jediný rozdiel spočíva v tom, že je potrebné až dvojnásobné množstvo vody a dlhší čas tepelnej úpravy.

Hľadáte náhradu kukuričných pukancov? Amarant môžete pripraviť bez oleja v zakrytom hrnci. Dôležité je, aby ste amarant pridali do hrnca až vtedy, keď je úplne rozpálený. Výsledkom je zdravá pochúťka s jemne orechovou chuťou pre nečakaných návštevníkov či na zahnanie hladu.

Pomleté zrná amarantu (amarantová múka) sú vhodným doplnkom alebo náhradou pšeničnej múky. Hodí sa do ciest na výrobu palaciniek, koláčov, sušienok. Môžete ho nájsť aj v niektorých cereálnych produktoch.

Amarant proti zápalom a pre zdravé srdce

Amarant je predmetom výskumov, ktoré ho označujú za protizápalovú potravinu. Podporuje zdravie kardiovaskulárneho systému, pretože obsahuje fytosteroly, ktoré znižujú vysokú hladinu cholesterolu v krvi. Celý rad živín chráni organizmus pred najrozličnejšími chorobami a zdravotnými problémami. Zaradenie amarantu do jedálneho lístka je, rozhodne, veľmi dobrá voľba.

MIMI
Obrázok: freedigitalphotos.net, adamr