Amarant a amarantový olej. Už ste ich vyskúšali?

Amarantové semiačka sa používajú ako bezlepková „obilnina“ aj u nás. Avšak z tejto pochúťky sa vyrába aj amarantový olej, ktorý má množstvo pozitívnych účinkov.

Amarant bol pre Aztékov a Inkov posvätnou rastlinou, ktorú využívali pri rituáloch aj v tamojšej medicíne. Do Európy sa amarant dostal krátko po objavení Ameriky, a dokonca v 17. storočí vo Švédsku existovalo niečo ako „Rád spoločníkov amarantu“. Neskôr sa o amarant začali zaujímať aj odborníci, napríklad aj kvôli obsahu lyzínu a skvalénu.

Amarant je obľúbený, pretože...

Jedným z dôvodov je práve absencia lepku, nakoľko čoraz viac ľudí trpí celiakiou a usilujú sa stravovať pestro. Nemožno opomenúť zastúpenie makro a mikroživín. Amarant milujú športovci, pretože obsahuje až okolo 20 % bielkovín, vrátane aminokyseliny lyzín. Plusom je aj zastúpenie vlákniny a malé množstvo tuku. V amarante dokonca nájdete aj kurkumín, teda žlté farbivo, ktoré je silným antioxidantom. Z minerálov stojí za zmienku zastúpenie železa a vápnika. Amarant si môžu dopriať aj ľudia, ktorí držia diétu a potrebujú sa zasýtiť. Má totiž nízky glykemický index, teda nespôsobuje výkyvy krvného cukru. Výživné zrniečka amarantu možno využiť v kuchyni, na trhu je k dispozícii aj amarantová múka a ďalšie produkty. Samozrejme, nechýba amarantový olej.

Na čo je dobrý amarantový olej?

Amarantový olej je cenený kvôli vysokému obsahu vitamínu E. Tento vitamín disponuje významným antioxidačným pôsobením, teda chráni pred civilizačnými chorobami. Je dôležitý aj pre krásnu a pevnú pokožku, znižuje riziko vzniku krvných zrazeným, zlepšuje pružnosť žíl a v neposlednom rade znižuje hladinu cholesterolu v krvi.
Významnou zložkou amarantového oleja je aj skvalén. Skvalén podporuje imunitu, pomáha hojiť rany a je pokladom pre pokožku – chráni ju a regeneruje, teda pokožka vyzerá sviežo a mladistvo. Čo ešte vaše telo získa, ak mu doprajete amarantový olej? Napríklad betakarotén chrániaci sliznice a zvyšujúci imunitu. Fytosteroly sú výborné na posilnenie obranyschopnosti a zníženie cholesterolu v krvi. To však nie je všetko. Benefity tohto oleja dopĺňa ešte zastúpenie lecitínu, polynenasýtených mastných kyselín, vápnika a ďalších.

Môže sa používať aj zvonku

Amarantový olej môžete bez problémov využiť na drobné ranky, popáleniny, štípance od hmyzu, akné či iné vyrážky. Samozrejme, zlepší stav pleti, vlasov i nechtov, preto sa ho netreba báť používať ani v domácej kozmetike.


-w-