Aljaška: krajina polárnej žiary, psích záprahov a boja o prežitie
Tajomná, neskrotná krajina. Mráz, ktorý zachádza až pod nechty, ale zároveň dych vyrážajúca príroda. Jedna z mála krajín, v ktorých človek nie je pánom tvorstva. V roku 1867 cárske Rusko ešte netušilo, aký poklad stráca predajom Aljašky Spojeným štátom americkým. A teraz nemáme na mysli ani tak nerastné bohatstvo, ktorého má tento mrazivý štát na rozdávanie, ale hlavne krásnu panenskú prírodu. Vedeli by ste si tam predstaviť život? Ak nie, ukážeme vám dôkaz o tom, že existujú ľudia, ktorí si túto krajinu za miesto svojho života vyberajú deň čo deň.
Ako sa žije na Aljaške?
Vyčerpávajúcu odpoveď nájdete v dokumentárnom seriáli Život v zovretí mrazu. Vždy dve časti za sebou vysiela každý pracovný deň od 20:00 hod. televízna stanica Spektrum. Tento dokument prináša autentický pohľad na každodenný život štyroch rodín, žijúcich v rôznych častiach Aljašky. Diváci tak majú možnosť zažívať s nimi nekonečný boj o prežitie a problémy, ktoré si pre nich pripravila mrazivá krajina, ale aj užívať si prírodné krásy, ktorými táto časť sveta oplýva. Ľudia žijúci na Aljaške musia často riešiť naozaj existenčné problémy. Uloviť si korisť, či dokonca bojovať o ňu s inými šelmami, ktoré obývajú rovnaké územie. Dokument nás núti zamyslieť sa nad tým, aký máme na Slovensku luxus už len preto, že teplota vzduchu v našich končinách neklesá pod extrémnych -62 stupňov Celzia a ani zďaleka sa k nim nepribližuje.
Putovanie za slnečným svetlom
Aljaška je studnicou samých zaujímavostí a nečakaných informácií. Vedeli ste napríklad, že tu nájdeme až polovicu aktívnych ľadovcov? Na severe Aljašky sa nachádza aj mesto Barrow, ktoré je známe najdlhšie trvajúcim dňom a nocou. Milovníci spánku v úplnej tme by tu asi neprežili. Od 10. mája trvá denné svetlo neuveriteľné tri mesiace. A naopak, po západe slnka, ktorý nastane 18. novembra, prichádza na celé dva mesiace noc. Hlavné mesto Aljašky, Juneau, je jediným hlavným mestom na svete, na ktoré sa viete dostať iba loďou alebo lietadlom. Aj napriek veľmi riedkemu zaľudneniu je Aljaška najväčším štátom Spojených štátov amerických, pričom je dvojnásobne väčšia, ako druhý najväčší štát USA, Texas. Lietadlo je na Aljaške také bežné, ako poľnohospodárske stroje na slovenských dedinských dvoroch. Láka vás Aljaška kvôli polárnej žiare? Určite navštívte mesto Fairbanks, kde tento jedinečný svetelný jav trvá priemerne až 240 dní.
Psie záprahy ako súčasť histórie
Kedysi sa pes využíval najmä ako pracovné a lovecké zviera. Niektorým plemenám sa dokonca podarilo zúčastniť sa expedícií pri objavovaní Severného a Južného pólu, keďže boli dostatočne silní, odolní voči vplyvom počasia a najmä nemali problém podriadiť sa príkazom človeka. Až okolo roku 1908 sa na Aljaške konali prvé psie záprahy, z ktorých sa neskôr stala tradícia aj v ostatných krajinách. Mushing, ako dnes nazývame športovú kategóriu psích záprahov, sa stal na Aljaške uznávaným športom a zároveň bojom o prežitie mushera, keďže kedysi trvali preteky aj viac ako 20 dní. Tento náročný šport samozrejme nie je určený pre všetky plemená. Najčastejšie využívanými plemenami sú sibírsky husky, grónsky pes, aljašský malamut a samojed.
Objavujte krásy Ajlašky každý pracovný deň o 20:00 a 21:00 hod. na televíznej stanici Spektrum.