Alergia na chlad. Je skutočná a ako s ňou bojovať?
Alergie v dnešnej dobe trápia veľké percento populácie. Okrem množstva potravinových či peľových alergií existujú aj také, ktoré nie sú veľmi známe. Medzi také možno zaradiť aj alergiu na chlad.
Takzvaná chladová urtikária je kožná reakcia, ktorá sa objavuje po vystavení kože chladu. Môže ísť o priamy kontakt so studenou vodou, snehom či ľadom a niekedy stačí aj pobyt vonku v studenom počasí.
Výskyt alergie na chlad je ale pomerne vzácny. Odhaduje sa, že týmto problémom v populácii trpí približne 0,05% ľudí a častejšie sa týka žien a mladších dospelých.
Ako sa prejavuje
Medzi typické prejavy chladovej alergie patria:
- Výsev drobných svrbiacich vyrážok, tzv. žihľavky - objavujú sa na miestach, ktoré sú vystavené chladu, najmä na tvári, rukách či krku.
- Svrbenie, pálenie, mravčenie alebo bolesť na postihnutých miestach, prípadne aj dočasná strata citlivosti.
- Opuch rúk alebo pier - pri dotyku so studenými predmetmi alebo pri pití studených nápojov, prípadne konzumácii studeného jedla.
- Slzenie očí, výtok z nosa, kýchanie - podobne ako pri iných alergiách.
- Strata vedomia, anafylaktický šok - ako pri ostatných alergických ochoreniach, aj v tomto prípade môžu nastať i veľmi vážne stavy.
Nie je len záležitosťou zimných mesiacov
Aj keď by sa mohlo zdať, že chladová alergia sa týka len chladných mesiacov, nie je to tak. Môže sa totiž objaviť aj počas leta pri konzumácii zmrzliny, popíjaní drinku s ľadom alebo pri kúpaní v studenej vode, teda pri aktivitách, kedy je pokožka vystavená chladu.
Zdroj foto: freepik.com
Dve základné formy
Podľa odborníkov existujú dve základné formy chladovej alergie.
Najbežnejšia forma studenej žihľavky sa vyvíja a často zmizne bez zjavného dôvodu. V tomto prípade sa alergická reakcia zvyčajne vyskytuje v priebehu piatich až 10 minút a môže trvať až dve hodiny.
“Typickým príkladom je, keď si človek ide zaplávať, vyjde z bazéna a v priebehu dvoch až piatich minút mu koža na rukách a nohách sčervená,” hovorí imunologička a alergologička Dr. Eli Silver.
Druhá forma chladovej alergie je dedičná a je veľmi zriedkavá. Pri dedičnej alergii trvá 24 až 48 hodín, kým sa príznaky objavia, a príznaky trvajú dlhšie – asi 24 hodín. Pacienti v tomto prípade niekedy potrebujú liečbu protizápalovými liekmi.
Zdroj foto: freepik.com
Liečba
Príčina chladovej alergie nie je známa a zvyčajne sa rieši vyhýbaním sa spúšťačom, teda chladnému prostrediu alebo kontaktu s chladnými predmetmi.
V chladnom počasí je u ľudí náchylných na túto alergiu potrebné chrániť ruky, tvár i krk nosením rukavíc, čiapok a šálov.
Pri prejavoch alergie pomôžu antihistaminiká, ktoré znižujú symptómy. O vhodnom type lieku je potrebné sa poradiť s lekárom alebo aspoň lekárnikom.
Otužovanie - striedanie teplej a studenšej sprchy, prechádzky aj v chladnejšom počasí v primeranom oblečení a podobne, sú taktiež nápomocné.
Podľa niektorých odborníkov môže byť užitočné postupné prispôsobovanie chladu, teda zvykanie pokožky na expozíciu chladu. Tento proces by sa mal ale vždy vykonávať pod dohľadom lekára.
V závažných prípadoch, kde hrozí anafylaktický šok, môže lekár odporučiť nosiť adrenalínovú injekciu (EpiPen) na rýchlu pomoc pri akútnych symptómoch.
Skutočná alergia alebo nie?
Pri iných alergiách, ako je napríklad senná nádcha, alergická astma alebo kontaktná dermatitída, dochádza k neprimeranej reakcii imunitného systému na vonkajšie alergény. To vedie k uvoľňovaniu histamínu.
Alergia na chlad je ale odpoveďou tela na fyzikálny podnet, preto sa považuje skôr za “pseudoalergiu”, keďže tu nejde o reakciu tela na alergény, ako sú napríklad rôzne pele, roztoče či zvieracia srsť.
V každom prípade je alergia na chlad skutočným problémom a pre ľudí postihnutých týmto ochorením predstavuje často nepríjemnú súčasť života, ktorú netreba podceňovať.
Zdroj foto: freepik.com