Akými vlastnosťami a povahovým črtami sa vyznačuje MELANCHOLIK?
Každý z nás je jedinečným a nenapodobniteľným originálom. Máme svoje dobré vlastnosti. Z času na čas robíme chyby a omyly. Melancholik, cholerik, sangvinik či flegmatik – každý z nich má svoje klady a zápory. Väčšina ľudstva je kombináciou niektorých z týchto štyroch typov osobností. V každom z nás však jedna z nich dominuje. Viete, ktorá je to vo vašom prípade? Ak nie, nevadí, pretože dnes si posvietime na MELANCHOLIKA. Možno sa nájdete práve v ňom.
Aký je melancholik vo svojej podstate?
Pre melancholika je morálka a slušnosť pevne zakotvená v hodnotovom rebríčku. Rád dodržiava normy a je verný tradíciám. Nemá problém s rešpektovaním autorít a vyššej moci. Pokoj a sebavedomie tohto typu osobnosti je zakotvené v rodine. Rodina nie je pre neho obmedzením slobody, ale dáva mu pocit bezpečia a istoty. Rodina je pre melancholika často zmyslom života. Život bez rodiny a blízkych priateľov je pre melancholika zahubením. Ak má melancholik pevné zázemie v partnerovi, rodine a priateľoch je sebavedomý a vyrovnaný. Príslušnosť ku komunite je podmienená veľkou lojálnosťou a obetavosťou. Vyplýva to z melancholikovho chápania života. Túžba pomáhať je zakorenená v jeho srdci. Je jeho hlbokým vnútorným presvedčením.
Melancholikov možno nazvať plánovačmi, pretože veľmi radi plánujú. Samozrejme, že plány svedomito dodržiavajú. V mnohých smeroch sa vyznačujú zmyslom pre detail. Máte pravdu, sú nenapraviteľný puntičkári. Melancholika rozpoznáte aj podľa komunikácie. Citlivo vníma reakcie druhých. Všimne si, ak ho druhá strana nepočúva a podľa toho aj reaguje. Má rád inteligentný humor. S hlúpymi alebo perverznými vtipmi u neho neuspejete.
Melancholik je kreatívny a možno ho označiť za mysliteľa a idealistu. Medzi melancholikmi je veľa talentovaných ľudí, ktorí sú činní v poézii, próze a umení. Vyznačujú sa značnou dávkou citlivosti a schopnosti vcítiť sa do problémov a potrieb ostatných. Tieto vlastnosti z nich robia ozajstných priateľov.
Ako melancholik realizuje svoje ciele? Potrebuje pokoj, aby si úlohu rozobral a rozložil na zvládnuteľné etapy. Nerád pracuje pod tlakom. V pracovných úlohách potrebuje byť informovaný vopred. Potom nasleduje plánovanie a následná realizácia jednotlivých krokov. Melancholici majú tendenciu opakovane veci kontrolovať. Pokiaľ sa táto potreba dostane do extrému, môže to mať zdravotné dopady. Kontrolovanie zasahuje do pracovnej oblasti a týka sa aj osobného života. Preto sú melancholici obzvlášť náchylní na vznik obsedantno-kompulzívnej poruchy. Zároveň veľa premýšľajú a zbytočne si spôsobujú starosti vo veciach, ktoré neovplyvnia. Strach je častým spoločníkom melancholikov v každodennom živote.
Melancholici sa držia faktov, dodržiavajú pravidlá a sú spoľahliví. Sú označovaní za perfekcionistov. Dominuje v nich potreba niekam patriť. Emocionálna pohoda je závislá od kvality sociálnych sietí.
Negatívom môže byť prehnané držanie sa pravidiel a tvrdohlavosť. Majú sklony k pesimizmu, kritike, podozrievavosti a odsudzovaniu druhých. Kritika a odsudzovanie druhých vychádza z melancholikovho úsilia „byť dokonalým“. Medzi melancholikmi je veľa lakomcov.
Melancholické typy osobností sa dokážu celé hodiny „rýpať“ v minulosti a analyzovať, čo mali urobiť inak, prípadne lepšie a pod. U melancholikov jasne badať veľkú náladovosť. Trápi ich nešťastie a podlosť vo svete. Melancholici ťažko odpúšťajú a zabúdajú.
Medzi melancholikmi je veľa ochrancov prírody, zvierat a charitatívnych pracovníkov. Melancholici sú navonok nevýrazní, ale disponujú pevnou voľou a talentom. Je škoda, že im chýba odvaha. Pri melancholikoch stopercentne platí povestné pravidlo: „Hoďte ho do vody a on sa naučí plávať!“
MIMI
Foto: flickr/Martin LaBar (Creative Commons License)