AKÝ MÚDRY JE NÁŠ PES?
Inteligencia psa je problematickým pojmom, jej miera vyvoláva ešte stále vedecké spory. Len ťažko vieme porovnávať ľudí formovaných rozličnými kultúrami. V prípade psov je táto otázka ešte komplikovanejšia - u rozličných plemien sa vyvinuli odlišné telesné schopnosti a prírodné pudy. Predstavte si len zjavné rozdiely medzi trpasličími a obrovskými plemenami, medzi strážnymi plemenami a chrtmi, medzi bojovými a pastierskymi psami.
Mozog psa je oveľa menší ako ľudský. Jeho schopnosť myslieť nechýba, ale je dosť znížená, i keď príležitostne budí dojem, že rozmýšľa o veciach a správa sa prekvapujúco "ľudsky". Najznámejším prípadom je Greyfriars Bobby, skyeský teriér, ktorý po smrti svojho pána sprevádzal jeho truhlu na cintorín. Pes strávil nasledujúcich 14 rokov až do svojej smrti v okolí cintorína, prejavujúc žiaľ za svojím strateným priateľom a pánom.
Skúsení cvičitelia psov merajú inteligenciu psa rýchlosťou, akou sa učí nové úlohy. Psy majú iste schopnosť učenia sa a spojenia signálov so špeciálnymi pohybmi a úlohami. Neposlúchajú slepo a vedia sa rozhodnúť ak niečo nechcú urobiť. Majú vysoký stupeň zvieracej inteligencie, ale nemajú schopnosť rozumu a spájania komplikovaných abstraktných myšlienok.