Aký bytový textil je vhodný do domácností pre alergikov?

Vaša spálňa je tak moderne usporiadaná a do najmenších detailov dekorovaná, no pre vás je to skôr trápením? Čo by iní dali za také krásne bývanie? Chápeme, že nejde o vašu ľudskú márnivosť, ale o zdravotné ťažkosti. Mnohého sa vo svojom zaužívanom komforte musia postupne vzdávať najmä alergici na prach a roztoče. Aké obmedzenia predstavuje konkrétne výber bytového textilu?

Prečo práve bytový textil?

Je ich najväčším hostinným prostredím na výživu a ďalšie množenie, keďže s mnohými týmito produktmi prichádza priamo do kontaktu naša pokožka. Roztočom vyhovuje primerane teplé (22 až 25 °C) vlhkejšie prostredie, neprežijú pri priamom pôsobení UV žiarenia, ani pri veľmi nízkych teplotách a prúdení studeného vzduchu. Na posteľnej bielizni, na matracoch, ale aj v samotných lôžkach sa živia našimi odumretými kožnými čiastočkamina pár gramoch posteľného hovoríme o desiatkach tisícov roztočov.

Vyskytujú sa teda najviac v tých textíliách, ktorých sa priamo dotýkame (okrem posteľného aj uteráky, oblečenie, koberce) alebo v takých súčastiach, ktoré plnia dekoratívnu funkciu. Len málokedy nám padne zrak na záclony, vankúšiky na sedačke, deky a prehozy na posteliach).

Vzdať sa okamžite všetkého bytového textilu?

Omyl! Kde by sme si potom ustlali a ako by sme vôbec spali? Keďže roztočmi j presiaknuté celé lôžko a v stoji sa spať nedá, postupne sa muselo prísť na alternatívne možnosti. Samozrejme, prvým krokom je vytvoriť roztočom nehostinné prostredie. Usporiadajte každú miestnosť v minimalistickom zaťažovaní textíliami, doprajte si viac prirodzeného svetla a ak máte starší dom, zvážte, či netreba odstrániť plesne a s tým spojenú nadmernú vlhkosť.

Alergia na roztoče sa najprv prejavuje ako nádcha, no môže prerásť do štádia astmatických záchvatov, ťažkých kožných problémov a celkového vyradenia alergika z bežného komfortného života.

Pozor, pri alergiách sa zdôrazňuje potreba častejšieho zmývania a utierania prachu. Používajte na to menej dráždivé, nezapáchajúce chemické prípravky, ideálne, ak si vytvoríte vlastné (bio) čistiace prostriedky. Odporúčame pretierať prach jednorázovými navlhčenými utierkami, ktoré prach zachytávajú, ďalej nerozptýlia po miestnosti (ako textilné). Alergici by obzvlášť mali investovať do čistiacich elektrospotrebičov (tepovač, vysávač) s vodným filtrom, do ktorého postupujú zachytené roztoče.

Výhody matracov a posteľnej bielizne pre alergikov

  •     Vytvárajú odolnú bariéru pred vniknutím roztočov do štruktúr mikrovlákien. Navyše, na povrchu sú    chemicky upravené tak, v kontakte s roztočmi vyvinuli silný likvidačný účinok. Pre človeka sú neškodné
  •     Chemická bariéra taktiež zlepšuje náš celkový komfort – sú vzdušnejšie, svieže a pohlcujú nadmerný pot
  •     Jemné mikrovlákna kopírujú priam mikroskopické veľkosti v medzierkach, aby sa zabránilo hromadeniu baktérií na ťažko dostupných miestach. Okrem toho sa prihliada aj na kvalitné prešitie zipsu a jeho vonkajšie prekrytie.

     
      Tatiana