Akvárium - okno do sveta ticha

 

Zelenkasté prítmie so stúpajúcimi bublinkami, v ktorom pomaly plávajú ryby pestrých farieb a bizarných vzorov... Nečudo, že máločo ľudskú myseľ rozbúrenú každodennými starosťami upokojí tak, ako pohľad do akvária, ktoré môže byť chladným kontrapunktom k plameňom plápolajtícim v krbe.
 
Dobre usporiadaná nádrž s rybičkami predstavuje miniatúru skutočného ekosystému s pomerne zložitými väzbami medzi jeho jednotlivými zložkami. Pri takom akváriu vnímame nielen jeho krásu, ale podvedome aj harmóniu, ktorá v ňom panuje. Aj keď si väčšina ľudí spája krásy vodného sveta najmä s tropickými či subtropickými moriami, bežné akváriá v domácnostiach sú až na výnimky sladkovodné. Zaobstaranie a predovšetkým udržiavanie morského akvária totiž kladie na majiteľa neporovnateľne vyššie nároky - nielen finančné a časové, ale aj z hľadiska obborných poznatkov. Udržiavanie nádrže so slanou vodou je teda pomerne vyhranené hobby, ktoré nemožno chápať len ako nenáročný záujem a bytový doplnok, ale skôr ako dominujúcu náplň vodného času.
 
Napodiv rovnako nevhodné (okrem nevýznamných výnimiek) sú  pre bežnú akvaristiku aj ryby a rastliny mierneho pásma, teda aj tie, ktoré pochádzajú z našej prírody. Tunajšie druhy sú totiž nútené nejakým spôsobom prežívať zimu, takže také akvárium by sa počas obdobia vegetačného pokoja zmenilo na nevzhľadný močiar s malátnymi rybami a odumretými rastlinami.
 
Skôr, ako sa rozhodnete
Bežná akvaristika znamená teda predovšetkým chov rýb a rastlín pochádzajúcich z tropických riek a jazier Afriky, Južnej a Strednej Ameriky a Ázie. Pohľad do každej lepšej akvaristickej predajne ukáže, že aj pri tomto obmedzení je z čoho vyberať. Hlavné technické zásady zaobstarania akvária nájdete v príručkách, ktorých je na knižnom trhu dostatok a väčšinou sú napísané vo veľmi prístupnej forme. Napriek tomu existuje niekoľko problémov, ktoré by mal každý zvážiť ešte pred tým, než sa pustí do zháňania potrebného vybavenia.
Ide predovšetkým o voľbu veľkosti akvária. Všeobecne platí, že čím väčšie, tým lepšie. Veľká nádrž je, samozrejme, dekoratívnejšia a dáva viac priestoru tvorivosti pri zariaďovaní, ale predovšetkým dovoľuje vytvoriť systém, ktorý je vyváženejší a lepšie vzdoruje nepriaznivým vonkajším vplyvom. Také akvárium neznáša výkyvy teploty i zloženia vody a ryby sa v ňom cítia lepšie. Skutočne veľké akvárium je však aj oveľa drahšie, horšie sa s ním manipuluje a v neposlednom rade kladie aj väčšie nároky na konštrukciu nábytku a podlahy. Konečná voľba je teda obyčajne kompromis medzi želaním a možnosťami a výsledok takého  rozhodovania závisí od individuálnych podmienok. Aj nádrž menej než 20-litrová môže priniesť veľa radosti - najmä deťom, s veľkou pravdepodobnosťou však časom skončí pre nezáujem zarastená a spustnutá, pretože pripomína skôr väzenie pre zopár rybičiek a rastlín než pohľad do pôdvodného sveta. Avšak ani 200 litrov nie je až tak veľa, keď si uvedomíte, že ide napríklad o hranol, ktorý má pri dĺžke 80 centimetrov výšku 60 cm a šírku niečo vyše 40cm.
Svojím spôsobom je významný tvar nádrže. Väčšinou ide o hranol, ktorého najväčším rozmerom je horizontálna dĺžka. Z estetického hľadiska by bolo optimálne, keby pomer dĺžky a výšky vyhovoval zásade tzv. zlatého rezu, známeho z architektúry a výtvarného umenia, často je však potrebné prispôsobiť sa bytovému priestoru a nábytku. Predozadná šírka akvária býva rovnaká, alebo len o niečo menšia než výška, tak aby bol dostatok  miesta na zariadenie dna a jeho hĺbkové rozčlenenie, ako o tom ešte bude reč. Neveľmi praktické sú nádrže postavené "na výšku", pretože prístup a možnosť manipulácie na dne sú ťažšie. Obyčajne nie sú ani veľmi pekné. Celkom nevhodné sú rôzne sklenené gule a ďalšie tvary, ktoré možno skôr označiť za víťazstvo samoúčelného estétstva nad prírodou a zdravým rozumom, nehľadiac na to, že ryby v malom nečlenenom a neprirodzenom priestore bez možnosti úkrytu trpia neustálym stresom.
 
Kam umiestniť vodnú ríšu
Umiestnenie akvária má dva základné aspekty: estetický a biologický. Estetický vyplýva najmä z relaxačnej funkcie akvária v obytnom alebo pracovnom priestore - malo by teda mať svoje miesto tam, kde môže túto funkciu naozaj spĺňať. Je zrejmé, že v byte je to predovšetkým obývacia izba (kde môže byť akvárium hoci akousi protiváhou televízora, eventuálne krbu), pracovňa, prípadne detská izba, zatiaľ čo v kuchyni alebo spálni si z rybičiek veľa neužijete.
Dôležitý je aj uhol pohľadu do nádrže. Akvárium by malo byť umiestnené pod úrovňou bežnej výšky očí sediaceho človeka, pretože tak ponúka pohľad na dno, zatiaľ čo nižšie umiestnené nádrže dovoľujú len menej zaujímavú perspektívu obrátenú k hladine vody, naviac ešte väčšinou "spestrenou" inštaláciami osvetlenia, filtrovania a ďalších technických prostriedkov. Najlepšie miesto pre nádrž asi vyberie bytový architekt, aj ten by však mal rešpektovať okrem estetických aj biologické hľadiská. Z nich najdôležitejšie je osvetlenie, pretože svetlo predstavuje významný energetický vstup do tohto umelého ekosystému. Zásadne nevhodné je miesto, kam dopadajú priame slnečné lúče od okna, pretože príliš veľa svetla podporuje nadmerný rozvoj zelených rias a rýchle zarastanie vodnými rastlinami. Lepšie sú tienisté kúty, pretože prípadný nedostatok svetla možno nahradiť umelými zdrojmi. Malé akváriá (približne do 50 litrov) možno obyčajne umiestniť na akýkoľvek kus nábytku, pri väčších treba myslieť aj na solídnosť a nosnosť konštrukcie. Pri nádržiach s obsahom stovky litrov už je potrebné uvažovať aj o nosnosti dlážky,  prípadne hmotnosť vhodne rozložiť na väčšiu plochu. V minulosti hojne používané stojany zvarované z rúrok či iných kovových profilov sú dnes na ústupe, pretože estetické meradlá obyčajne nepatrili k ich najsilnejším stránkam. Veľmi pekne vyzerajú nádrže zabudované do nábytku tak, že je takmer úplne skryté nielen celé technické zázemie a inštalácia, ale aj úroveň hladiny na skle - ide o naozajstné okno do sveta pod hladinou. Dobre pôsobia aj izbové rastliny, lemujúce pohľad do akvária, alebo dokonca akvaterárium - nádrž svojou hladinou prirodzene prechádzajúca do akéhosi  tropického miniskleníka. Stavitelia rodinných domov niekedy budujú mimoriadne veľké nádrže aj s objemom niekoľko hektolitrov už priamo ako súčasť konštrukcie stavby. Tu treba starostlivo a odborne vybrať jednak zhotovenie (statika, tesnosť, trvanlivosť), ako aj praktické hľadiská (prístup pri údržbe, oprave alebo možnosť iného využitia, ak nás akvárium z nejakého dôvodu omrzí).
Nech si už vyberiete akékoľvek umiestnenie, je dôležité, aby akvárium stálo na vhodnej podložke. Najlepší je plát silnej, hoci penovej gumy alebo penového polystyrénu. Tak sa nie práve malá hmotnosť  rovnomerne rozloží, zatiaľ čo na tvrdom podklade by aj nepostrehnuteľná nerovnosť či zrnko piesku mohlo spôsobiť prasknutie plnej nádrže. Ak máme už akvárium a miesto preň, nastal čas jeho zariaďovania. Z technických prostriedkov je potrebné zaobstarať si predovšetkým osvetlenie. Užitočným pomocníkom môže byť filtrovanie vody.
A rada na záver. Ponuka rýb v špecializovaných predajniach je veľmi široká. Ak ste v tvorbe akvária iba začiatočníci, neváhajte a poraďte sa s odborníkmi!