Akvárium a jeho osvetlenie
Ako osvetliť akvárium, aby život v ňom prospieval? Na čo si dávať pozor a aké osvetlenie vlastne existujú? Viac v článku.
Prečo je osvetlenie dôležité?
Tak ako rastlinný svet na Zemi, tak aj pre rastliny v akváriu je svetlo nevyhnutné. Rastliny, ako je známe, prijímajú svetlo povrchom svojich listov a vykonávajú potrebnú fotosyntézu. A ak chováme v rastlinnom akváriu aj rybičky, je nutné svietiť aj pre nich. Akvarijné osvetlenie teda plní aj funkciu prirodzeného prostredia pre živé tvory. Už spomínaná fotosyntéza poskytuje rybám životodarný kyslík.
Samozrejme, ak chceme, aby vynikol krásny layout akvária a vyfarbenosť Vašich rybičiek, je taktiež nutné mať kvalitné osvetlenie.
Druhy osvetlenia
V dnešnej dobe sú na trhu v podstate dva druhy osvetlenia – LED osvetlenie a T5 (T8) žiarivkové osvetlenie . Každé má „svoje pre a proti“. S LED osvetlením ušetríme za spotrebu energie a naopak žiarivkové akváriové osvetlenie má nižšiu obstarávaciu cenu. Vychytávkou poslednej doby je aj nočné LED osvetlenie, ktoré so spínačom zapína v noci a simuluje nočný svit mesiaca.
Aké osvetlenie vybrať pre Vaše akvárium?
Výber správneho osvetlenia je pre každé akvárium kľúčové. Ak bude svetlo slabé, rastliny neporastú a naopak pri silnom svietení sa nám budú nekontrolovane množiť riasy.
V dnešnej dobe prvé miesto na rebríčku popularity zaujímajú LED osvetlenie. Je pomerne univerzálny a až na výnimky ho možno použiť do všetkých akvárií. Ako „plusy“ je uvádzaný nižší odber elektriny (diódy svietia iba dole), možnosť regulácie výkonu, možnosť efektu stmievania a rozednívání (menší šok pre ryby), možnosť mixovať farebný odtieň svietila cez kontrolér, elegantný dizajn (tenké telo svietidla) av neposlednej rade bezpečnosť prevádzky. V prípade žiarivkových svietidiel je zaznamenaná iba výhoda možnosti výmeny žiarivky po vysvietení. A samozrejme postráda všetky výhody svetla vyššie menovaného.
Ako dlho svietiť v akváriu?
Ako nepísané pravidlo sa uvádza rozmedzie 8 - 10 hodín denne . Pokiaľ budete svietiť 4 hodiny a menej, rastliny to už nebudú akceptovať, fotosyntéza ustane. Pri fotosyntéze vyrábajú glukózu. K tomu však potrebujú CO2 , vodu a svetlo.
Aby sme na zapínanie a vypínanie svetiel nemuseli myslieť, použijeme spínacie hodiny , ktoré si podľa potreby nastavíme.