Akú veľkosť postele zvoliť, aby ste sa dobre vyspali

Novú posteľ kupujeme z rôznych dôvodov. Možno sa sťahujete s partnerom do spoločného bývania alebo ste si všimli, že nohy vášho juniora prevísajú z postele a potreboval by o niečo dlhšiu, aby mal pohodlie. To sú len dva z mnohých dôvodov, prečo ľudia vyrazia na nákup postele. Predtým si však musíte ujasniť jednu vec - aká veľká by mala byť?

Kto bude v posteli spať?

Počet možností zúžite tým, že si uvedomíte, kto bude v posteli spať. To samozrejme viete, ale zamyslite sa nad tým hlbšie. Ide o dieťa, pár dospelých ľudí alebo o rôznych hostí, ktorí k vám prichádzajú na návštevu? Dôležité je najmä to, koľko ľudí bude v posteli spať.

  •     Deti a tínedžeri sa v pohode vyspia aj na jednolôžkovom matraci, ale ocenia veľkorysejšiu dĺžku. Zamyslite sa nad tým - kupovanie menšej postele v skutočnosti nemá žiaden zmysel, aj tak by ste ju časom museli nahradiť.
  •     Aj keď jednolôžková posteľ stačí na pohodlný spánok, dospelá osoba by mala investovať do väčšieho priestoru. V tomto prípade odporúčame kvalitné postele z masívu s veľkosťou 120 x 200 cm. Nezaberú príliš veľa miesta, ale umožnia v prípade potreby pohodlie aj pre dve osoby.
  •     Manželia by mali zvoliť veľké postele s rozmermi 180 x 200 cm. Okrem vysokej miery komfortu počas spánku umožňujú stráviť v posteli noc aj s bábätkom bez pocitu, že ho nechtiac priľahnete.


Koľko miesta máte v spálni?

Táto otázka je samozrejme veľmi dôležitá, keďže posteľ musí do miestnosti nejakým spôsobom vojsť. Radšej dvakrát merajte a raz nakupujte. Nezabudnite vziať do úvahy, že okolo postele potrebujete mať priestor na chôdzu a ak máte pri posteli komody alebo nočné stolíky, potrebujete priestor na otváranie zásuviek. Podobne je to s otváraním dverí a otáčaním matraca. Aspoň z dvoch, ale ideálne z troch, strán postele by mal byť voľný priestor s rozmerom 75-90 cm.

Aký je váš rozpočet?

Ako ktorákoľvek väčšia investícia, potrebujete si na ňu určiť rozpočet. Cena postelí môže výrazne kolísať podľa toho, z akého materiálu je vyrobená a aj v závislosti od jej veľkosti. Dôležitým prvkom je aj typ matracu, ktorý si zvolíte.

Aké sú vaše súčasné a budúce potreby?

Napokon zvážte, aké potreby by mala posteľ napĺňať teraz a aké v budúcich rokoch. Pri kúpe postele pre dieťa zvoľte radšej tú väčšiu možnosť. Ak sa často sťahujete, vyberajte čo najmenšie a najľahšie postele. A ak plánujete bábätko, zvoľte radšej väčšiu posteľ, pretože aj keď bude mať postieľku, mnoho nocí prespí s vami.

Aká výška vám vyhovuje?

Pre ľudí, ktorí majú ťažkosti so vstávaním, sú vhodné vyššie postele. Rovnako sa hodia tínedžerom a mladým dospelým, ktorí pod ne môžu schovať veľké množstvo úložného priestoru v podobe zásuviek a skriniek. Pre mladšie deti sú však vhodné veľmi nízke postele, z ktorých pohodlne vstanú.

Väčšina ľudí sa zhodne v názore, že väčšia posteľ znamená viac priestoru a tým aj viac pohodlia. Existujú však aj prípady, kedy veľkú posteľ neodporúčame. Napríklad v prípade ľudí s rôznymi pohybovými obmedzeniami môže byť náročné dostať sa na okraj postele, pokiaľ je príliš široká. Druhým dôvodom je malý priestor. Aj keď matematicky všetko sedí, nesnažte sa vtesnať ju od steny po stenu, po čase vás bude otravovať, že sa do postele dostanete iba od jej konca.