Ako zvládnuť žiarlivosť?
Žiarlivosť býva neraz sprevádzaná nielen strachom zo straty milovaného človeka, ale aj emóciami, ako je hnev, znechutenie či beznádej.
Zamysleli ste sa niekedy hlbšie nad tým, čo je vlastne žiarlivosť? Jedná sa o strach a úzkosť, že z nejakého dôvodu prídeme o človeka, ktorý je nášmu srdcu veľmi blízky. Z toho pramenia ďalšie reakcie a negatívne emócie. Otázka znie, ako prelomiť žiarlivosť a prestať robiť zo seba blázna?
1. Priznajte si, že máte problém
Ak si dokážete priznať, že žiarlivosť robí vo vašom vzťahu problémy, ste na dobrej ceste, aby ste sa s ňou popasovali. Skúste sa teda vnútorne vyrovnať s myšlienkou, že ste žiarlivcom, a z toho pramení aj to, že určité situácie vo vzťahu nedokážete správne posúdiť. Resp. niektoré veci vidíte kvôli žiarlivosti inak, aké sú v realite. Ak si to uvedomíte a úprimne to preberiete s partnerom, predídete zbytočnému výlevu emócií a hádkam.
2. Zapracujte na svojom sebavedomí
Žiarlivosť je hlavne o nedostatku vašej sebaúcty. To je veľký problém, ktorý ovplyvňuje nielen váš partnerský vzťah, ale aj rodinné, priateľské a pracovné vzťahy. Preto hľadajte spôsob, ako na svojom sebavedomí zapracovať. Skúsiť to môžete prostredníctvom kníh, ktoré sú určené na rozvoj osobnosti. V závažnejších prípadoch nie je od veci vyhľadať pomoc psychológa alebo kouča.
3. Skúste svojmu partnerovi dôverovať
Dôvera je základným pilierom vzťahu. Ak ho neustále podozrievate, podkopávate nielen seba, ale i váš vzťah. Uvedomte si, že partner vás miluje a na vzťahu mu záleží, preto nemá dôvod na to, aby vám klamal.
4. Neporovnávajte sa s ostatnými
Vezmite si papier a napíšte naň všetky svoje dobré vlastnosti, vrátane maličkostí. Ak s tým máte problém, spýtajte sa partnera, čo sa mu na vás najviac páči. Vo chvíľach, keď budete mať tendenciu porovnávať sa s mladšou a štíhlejšou kolegyňou svojho muža, si to pripomeňte a nikdy a s nikým sa neporovnávajte! Ak vám na sebe niečo vadí, tak na tom zapracujte. Urobte to však preto, lebo to chcete vy a nie kvôli manželovej sexi kolegyni!
5. Skúste sa spriateliť so svojou predstavivosťou
Fantázia je skvelá vec, ale nie vo všetkých prípadoch. Skúste sa so svojou mysľou spriateliť tak, že ju budete využívať iba vo svoj prospech. Ako na to? Začnite napríklad tým, že vždy, keď na vás príde myšlienka, ktorá vo vás zaseje semienko pochybnosti, jednoducho ju stopnite a nevenujte jej žiadnu pozornosť. Ešte lepšie bude, ak ju nahradíte pozitívnou. Napríklad si povedzte, že „manžel ma ľúbi, pretože som jedinečná, a teda nemám dôvod na obavy.“
-w-