Ako znížiť hladinu homocysteínu
Ak si dávate pravidelne zisťovať hladinu cholesterolu v krvi a merať krvný tlak, pretože sú hlavnými príčinami kardiovaskulárnych ochorení, mali by ste si dať pozor aj na úroveň homocysteínu. V rámci preventívnych prehliadok sa však úroveň tejto škodlivej aminokyseliny u nás nezisťuje.
Zvýšená úroveň aminokyseliny homocysteín v krvi sa dáva čoraz častejšie do súvislosti nielen so vznikom srdcovocievnych, ale aj nádorových a ďalších chorôb. Hoci homocysteín bol objavený ešte v tridsiatych rokoch minulého storočia, na jeho škodlivosť poukázali až objavy Američana K. McCullyho. To bolo zhruba o tridsať rokov neskôr, ako bola táto aminokyselina objavená. McCully dal do súvislosti vyššiu úroveň homocysteínu so zvýšeným rizikom poškodenia ciev a následným vznikom srdcovocievnych ochorení.
Ste v ohrození aj vy?
Vysokou hladinou homocysteínu v krvi môžu trpieť hlavne ľudia, ktorí majú nedostatok vitamínov skupiny B a to hlavne vitamínu B6, B12 a kyseliny listovej. Môže ísť o tých, ktorí trpia anémiou, vegánov, fajčiarov či užívateľky hormonálnej antikoncepcie.
Bojovať s homocysteínom sa dá pomerne jednoducho
So zvýšenou úrovňou homocysteínu je možné poradiť si pomerne jednoduchým spôsobom. Stačí upraviť stravovacie návyky, resp. pridať do jedálneho lístka potraviny bohaté na vitamíny skupiny B. V tomto smere sú dôležité hlavne tri béčka: vitamín B6, B12 a kyselina listová. Kde sa nachádzajú?
Vitamín B6 (pyridoxín) nájdete napríklad v špenáte, kapuste, avokáde, orechoch, celých zrnách, droždí, vajíčkach, hovädzom mäse atď. Varením sa množstvo pyridoxínu v potravinách znižuje. Tento vitamín má v ľudskom tele aj ďalšie funkcie týkajúce sa nervovej sústavy a celkovej obranyschopnosti organizmu.
Vitamín B12 v spolupráci s vitamínom B6 znižuje riziko vzniku srdcových chorôb aj v súvislosti s úrovňou homocysteínu v krvi. Okrem toho sa zúčastňuje na mnohých metabolických funkciách. Nedostatkom tohto vitamínu trpia hlavne vegáni, ale aj vegetariáni, pretože sa nachádza hlave v mäse, vajíčkach a vnútornostiach.
Zvýšiť príjem kysliny listovej sa odporúča hlavne v tehotenstve, no mali by tak urobiť aj ľudia, ktorí majú zvýšené riziko kardiovaskulárnych ochorení. Nie je to ťažké, pretože sa nachádza v listovej zelenine, droždí, mäsa i vnútornostiach.
-w-