Ako zmierniť riziká elektrosmogu v našom bývaní?

Nárast v ponuke a používanie rôznych elektrických spotrebičov je už bežnou súčasťou nášho života. Žiaľ, mnohé z nich nenechávame vypnuté ani za dverami svojich kancelárií či škôl a opäť svoje telo vystavujeme riziku elektrosmogu. Pri každom zapnutom spotrebiči vplýva na naše zdravie a komfort elektromagnetické vlnenie. To nie je až také citeľné, aby nás nútilo uvažovať nad tým, ako sa ho zbaviť, respektíve aspoň zmierniť jeho negatívne dôsledky. Ako si teda chrániť svoje telo a prostredie svojich príbytkov?

Naozaj toho až tak veľa potrebujete?

Len tak od oka skúste prepočítať, koľko spotrebičov máte doma. Na každého člena domácnosti pravdepodobne pripadá jeden mobil, tablet, notebook, plus prvotriedna televízna a hudobná technika. Za uplynulé mesiace si mnohí z nás presunuli svoje kancelárie aj do domáceho prostredia. S tým súvisí ďalší nárast v počte zapnutých elektrických spotrebičov. Tie sú ďalej bežnou výbavou kuchýň a neraz aj spální a detských izieb. Hotová pohroma! 

Čo nepoužívate na dennej báze, vypnite!

Vypnúť samotný spotrebič nestačí. Musíte mať úplne odpojený kábel z elektrickej zásuvky. Ešte lepšie je daný spotrebič bezpečne uskladniť v prípade, že ho používate len občas. Týka sa to najmä špeciálnych reproduktorov, videokamier, tlačiarní, hudobných nástrojov a doplnkov. Pozor, súčasťou elektrosmogu v našich domácnostiach je aj bežné osvetlenie.

Čo najviac zelene a prirodzeného svetla

Domácnosť úplne od elektrosmogu neochránime. Pravidelne ju však musíme udržiavať vyvetranú, čistú a prevoňanú. Momentálne odporúčame vetrať v skorých ranných hodinách, kým vzduch ešte nie je prehriaty. Aby sa izby zbytočne neprehrievali, chráňte si ich kvalitnou tieniacou technikou, alebo aspoň záclonami prevoňanými sviežimi citrusovými prípravkami. Izby sa neprehrievajú len od slnka, ale od všetkého, čo je pod prúdom. Na trhu sú už aj rôzne protektory na odrušovanie elektromagnetických vĺn. Ľudské telo ochránia až do vzdialenosti 5 – 7 m.

Svietidlá používajte až neskoro večer a opäť sa snažte zaspávať bez týchto pomôcok. Dávajte si pozor aj na to, kde umiestňujete posteľ. Odporúčame vyvarovať sa tej strane, kde je napríklad router, káble od počítača či televízora. V miestnosti, kde spia deti, by nemal byť žiaden elektrospotrebič. Magnetické vlny a prehrievanie od káblov zvyšuje ich podráždenosť, zhoršuje pozornosť a koncentráciu.

Úžasnou pomôckou v eliminácii týchto škodlivých vplyvov je sila ametystových kameňov, výrazná vôňa čierneho korenia či zelenšie pohlcovače, akými je napríklad kaktus alebo brečtan. Vždy ich majte blízko tých najväčších spotrebičov, ale preventívne aj v tých izbách, kde je ich len minimálne. Zmeny pocítite okamžite!  

Tatiana