Ako zmierniť prejavy klimaktéria?

Až 70 % žien má skúsenosť s príznakmi klimaktéria, ktoré sú spojené s hormonálnou nerovnováhou. Okrem užívania liekov predpísaných lekárom môže pomôcť i alternatívna medicína a zmena životného štýlu.

1. Skúste jesť správne potraviny

Strava zohráva dôležitú úlohu aj v klimaktériu. Ak sa stravujete nezdravo, teda jete veľa sladkostí, mastných, slaných a tučných jedál, ovplyvňuje to nepriaznivo aj hladiny hormónov. Preto sa snažte nezdravým potravinám vyhnúť. Naopak, ak preferujete čerstvé potraviny s vysokým obsahom vitamínov, minerálov a zdravých tukov, odzrkadlí sa to aj na vašom zdraví, nálade a vitalite. Čo vám prospeje?

V prvom rade veľa ovocia a zeleniny od lokálnych farmárov alebo v bio kvalite. Nájdete v nich oveľa viac antioxidantov, vitamínov, vlákniny i fytosterolov ako v tých, ktoré kúpite bežne v obchode. Nezabudnite na pravidelnú konzumáciu kapusty a brokolice, ktoré obsahujú indol-3karbinol, ktorý okrem iného vyrovnáva hormonálnu hladinu.

V klimaktériu sú veľmi dôležité aj potraviny, ktoré obsahujú fytoestrogény. Jedná sa o rastlinné zložky, ktoré napodobňujú účinky estrogénu. Nájdete ich napríklad v ľanových semiačkach. Nevyhnutný je aj dostatok omega-3 tukov, ktoré majú protizápalové účinky a majú aj priaznivý vplyv na pokožku. V neposlednom rade sa zamerajte na príjem probiotík a prebiotík. Medzi zdroje probiotík patrí acidofilné mlieko či kyslá kapusta.

2. Zapracujte na lepšom zvládaní stresu

Príznakmi klimaktéria je aj náladovosť, úzkostné až depresívne stavy. S tým súvisí často aj problém so spánkom, prejedanie sa či únava. Otázka znie, ako lepšie zvládať stres? Možností je veľa. Výbornou voľbou je cvičenie a pohyb na čerstvom vzduchu. Pomôcť môže aj aromaterapia alebo venovanie sa koníčkom, ktoré vás kedysi bavili. Z esenciálnych olejov je výborný napríklad harmanček, mäta či tymian.

3. Denne si doprajte aspoň 30 minút pohybu

Pravidelný pohyb vám zlepší náladu, je prevenciou nadváhy, pomôže vám dobre spať, lepšie zvládať stres, je prevenciou osteoporózy, vysokého krvného tlaku, cholesterolu, cukrovky a ďalších chorôb. Ešte stále tvrdíte, že nemáte na pohyb čas? Porozmýšľajte nad uvedenými výhodami a verte, že keď budete chcieť, čas si nájdete.

4. Neuzatvárajte sa do seba

Možno nemáte chuť ísť s kamarátkami na kávu alebo ste v období, keď sa kamarátky z vášho života vytratili. Nezúfajte a zájdite na skupinové cvičenie či prednášku, ktorá vás zaujíma a čoskoro sa to zmení – spoznáte ľudí, ktorí majú rovnaké koníčky ako vy.

-w-