Ako začať nový život tak, aby nás bavil ešte viac?
Môžeme vôbec hovoriť o novom a starom živote alebo v ňom existujú len viac a menej úspešné momenty? Na tieto otázky medzi „nebom a zemou“ nemožno nájsť jednoznačné odpovede. Nachádzame len odporúčania, ktoré nás v niečom dokážu zastaviť a v mnohom posunúť ďalej. Či to bolo ozaj správne, viete len vy sami. V tomto článku vám prinášame sumár návrhov na zmenu a spoločne sa pokúsime opísať, akými etapami kríza prebieha.
Každý sme si strojcom vlastného šťastia. To, či sa cítime spokojne alebo nie, je aj výsledkom nášho vzťahu k okoliu, schopnosti odolávať problémom a adaptovať sa na zmenu. Niekomu to trvá pár dní, no iní sa na zmenu neodhodlajú ani po rokoch. Vraví sa, že čím viac osobnostných kríz prekonáme v mladom veku (do tridsiatky), tým lepšie sa nám bude prechádzať každou ďalšou etapou. Starší už majú tú nevýhodu, že sú silnejšie viazaní na minulosť a u mnohých je začať nový život už absolútne nereálne.
Ako viem, že v mojom živote nastala kríza?
Vidíte všetko príliš čierno a zabúdate na úsmev? Pomoc od druhých buď úplne odmietate, alebo sa až príliš upierate na názory ostatných? Niekedy je na škodu až do hĺbky veci analyzovať, skúste urobiť niečo spontánne – len tak si dajte ostrihať vlasy, kúpte si šaty, na ktoré ste doteraz nenabrali odvahu a vyjdite v nich do ulíc. Že to nedokážete?! Mysleli sme si, keďže práve prežívate tzv. predkrízový stav. Čo ho charakterizuje?
• Nedostatok síl (aj fyzických, aj psychických) a zlyhávanie aj v tých najbežnejších situáciách – nedokážete sa finančne zabezpečiť, nadviazať nové kontakty, zrelaxovať
• Ste väzňom vlastných problémov – stav uviaznutia a jeho pretrvávania. Dôležité je dostať sa z toho čo najskôr, inak vás problémy začnú doslova prenasledovať. Upadnete do depresií a v takom prípade je už nevyhnutná aj odborná pomoc.
• Nájsť hlavnú príčinu problému, pozor však na falošnú separáciu – buď problém konkrétne definujete, alebo sa len klamlivo budete presviedčať, že ste ho vyriešili. Pozor, môžete uviaznuť ešte vo väčšom zúfalstve a zmätenosti.
• Skryté alternatívy – objavujete nové aktivity, vnútorne hľadáte ďalšiu a ďalšiu motiváciu na zmenu, ale zväčša sa všetko končí fiaskom
Ako konflikt úspešne vyriešiť?
Ešte pred samotným vyriešením problému si musíte stanoviť konkrétne záväzky a z hierarchií potrieb vyberať len tie, ktoré vás dostanú do emočnej rovnováhy a vlastnej spokojnosti. Na to, ktoré sú to, neprídete okamžite. Musíte rátať aj so sociálnymi tlakmi, zväčša vás okolie vníma v úplne inej životnej úlohe. Dôležité je neustupovať a naďalej hľadať svoju novú identitu.
Kríza je vyriešená, pretože...
• Žijem pozitívnejšie – naozaj? Skôr by sme pre vyriešenie problému odporúčali žiť usporiadanejšie. To je podmienkou pre pozitívne a sebavedomé fungovanie. A ako vyzerá usporiadaný život? Vôbec neočakávajte len samých dobrých ľudí okolo seba, stačí si vytvoriť funkčné vzťahy a tie poznať do hĺbky. Bez najmenšieho zaváhania viete, že má zmysel na nich neustále pracovať
• Čistá myseľ, pevné zdravie – fungujú ako spojené nádoby. Už viac nedovolíte „vysávať“ zo seba energiu ani entuziazmus a v novom živote si zakladáte na jasných predstavách. To vás akoby „držalo nad vodou“.
• Nadšenie aj pre to zlé – život nikdy nebude idylický a to si dokážu uvedomiť len vyspelé osobnosti. Na to však potrebujeme dozrieť, rozhodnúť sa pre zmenu v správnom čase a nájsť vlastné piliere.
Držíme vám palce!
Tatiana