Ako vyriešiť problémy s trávením

Jedenie veľkého množstva nezdravých potravín, rýchla konzumácia jedál, nedostatok vlákniny či pohybu môžu mať za následok nadúvanie, plynatosť či poruchy vyprázdňovania. Ako sa im vyhnúť?

6 rád, ako zlepšiť tráviace procesy

1. Zamerajte sa na konzumáciu potravín bohatých na vlákninu
Dospelí by mali zjesť v priemere 30 gramov vlákniny denne. Bohužiaľ, realita je taká, že mnohí neprijmú ani polovicu z tohto množstva. Potom trpia rozličnými tráviacimi ťažkosťami. Ak aj vy patríte medzi tých, ktorí jej jedia málo, postupne jej príjem zvyšujte. Do jedálneho lístka zaraďte hlavne ovocie, zeleninu, strukoviny a celé zrná. Nezabudnite, že súčasne so zvýšením príjmu vlákniny treba viac dbať aj na pitný režim. S príjmom vlákniny súvisí aj ďalšie pozitívum. Vláknina zasýti na dlhý čas, to znamená, že existuje veľká pravdepodobnosť, že sa vyhnete prejedaniu počas dňa.

2. Priateľské baktérie
Okrem vlákniny by ste tiež mali zvýšiť príjem potravín, v ktorých sú prirodzene obsiahnuté „dobré“ baktérie. Najčastejšie sú to jogurty, kefíry, ale napríklad aj kyslá kapusta. Myslite na to, že v ľudskom tele je zastúpených viac ako 400 rozličných baktérií a kvasiniek. Trávenie funguje správne iba vtedy, ak sú v ľudskom organizme v rovnováhe.

3. Hýbte sa!
Nie všetkým vyhovujú skupinové cvičenia či návšteva posilňovne. Ak patríte do tejto kategórie, skúste sa viac prirodzene hýbať počas dňa. Prospešná je aj obyčajná chôdza, džoging či beh, poprípade si zacvičte v pohodlí domova. Šport zrýchľuje pohyb čriev, čo má za následok lepšie a rýchlejšie vyprázdňovanie.

4. Pravidelnosť v stravovaní je dôležitá
Ak sa stane, že ste niekoľko hodín bez jedla, s najväčšou pravdepodobnosťou pri najbližšej príležitosti zjete všetko, čo vám príde pod ruku a to veľmi rýchlo. Táto skutočnosť tiež negatívne ovplyvňuje trávenie. Zrejme vás neminie ťažký pocit od žalúdka, nadúvanie či plynatosť. Snažte sa preto týmto situáciám vyhnúť. Začnite hneď ráno vyváženými raňajkami. Okrem nich skonzumujte minimálne štyri ďalšie zdravé jedlá. Pamätajte na to, že lepšie je jesť viackrát za deň, ale v malých dávkach. Tiež sa snažte jedlo poriadne požuť, týmto spôsobom tiež pomôžete tráviacemu traktu.

5. Pitný režim
Voda je kľúčovou záležitosťou pre udržanie zdravého trávenia. Denne treba vypiť 2-3 litre vhodných tekutín. Ak chcete podporiť trávenie, voľte napríklad vodu s citrónom.

6. Správne držanie tela
Ak máte zlé držanie tela pri státí alebo sedení, má to vplyv aj na proces trávenia. Ak napríklad sedíte zhrbení, je vyvíjaný väčší tlak na tráviace ústrojenstvo, čo zhoršuje trávenie.

-m-