Ako vybrať správny matrac?

Spánok je celá veda, ale správny výber matraca je možno ešte väčšia. Tretinu dňa prespíme, je to celkom dlhý časový interval na to, aby sme mu venovali špeciálnu pozornosť. Prinášame vám 4 dôležité, priam kľúčové aspekty, ktoré by vám v tomto procese mohli pomôcť.

1. Rozmery matraca

Dnes na internete nájdete naozaj široký výber dobrých matracov. Nemusíte však v každom prípade spájať cenu s kvalitou. Počas nášho rýchleho prieskumu trhu sme zistili, že niekedy aj lacné matrace môžu byť naozaj výborné, dôležité je len vedieť, podľa akých parametrov sa budete rozhodovať. Aby sa matrac dokázal prispôsobiť tvaru ľudského tela, jeho výška by mala byť minimálne 12 cm. Čo sa dĺžky týka, po správnosti by ste mali spávať na matraci, ktorý je o 20 cm dlhší ako vy. Samozrejme, ak si ho kupujete do rámu postele, výber bude podmienený rozmermi samotnej postele. Existujú určité štandardy, napríklad do väčšiny manželských postelí sedí matrac 180x200 cm. V stálej ponuke väčšiny obchodov nájdete aj matrac 140x200 cm. Ale je v poriadku aj to, ak daný sortiment neponúka vám vyhovujúce rozmery. V takomto prípade si len objednáte matrac atypických rozmerov.

2. Vaše vlastné rozmery

Ako sme to spomenuli v predchádzajúcom odseku, v ideálnom prípade by ste si matrac mali kupovať aj na základe svojej výšky. V mnohých prípadoch je to však nesplniteľné očakávanie kvôli rozmerom postele. Ľahšie to bude s výberom na základe hmotnosti. Platí tu také pravidlo, že čím viac vážite, tým tvrdší matrac bude pre vás pohodlnejší. Pozor by však mali dávať tie osoby, ktoré síce majú viac kíl, ale k tomu aj nadpriemernú výšku. Veľmi tvrdý matrac im úplne vyhovovať nebude, pretože sa ich váha poležiačky rozloží na väčšiu plochu.

3. Váš zdravotný stav

Na problémy s chrbticou vplýva aj matrac, na ktorom spávate. Ak vás trápia bolesti chrbta alebo kĺbov, mali by ste si vybrať tzv. ortopedické. Pred kúpou sa však poraďte s odborníkom (ortopédom), pretože nie je jedno ani to, ktorá časť vašej chrbtice je tá problémová.

Pri výbere by mali byť opatrnejší aj alergici. Dnes sa vyrábajú už aj antibakteriálne matrace, napríklad s antibakteriálnou penou. Ďalšou vhodnou voľbou môžu byť v takomto prípade latexové matrace, táto látka je totiž rezistentná voči baktériám a rôznym iným škodlivým mikroorganizmom.

4. Vaše vlastné preferencie

Spomenuté aspekty sú pri výbere správneho matraca veľmi dôležité. Ak však do úvahy budete brať výlučne len tie, môže sa vám stať, že zabudnete na to, čo je pre vás pohodlné. Možno, že s vašou hmotnosťou by najviac korešpondoval nejaký tvrdší kúsok. Ak však radšej spávate na mäkšom, namiesto najtvrdších sa skúste popozerať medzi stredne tuhými matracmi.

Existuje riešenie aj v tom prípade, ak spávate v manželskej posteli a váš partner má diametrálne odlišné predstavy o tuhosti vášho lôžka. Vyrábajú sa aj tzv. partnerské matrace. Ide vlastne o kombináciu tvrdého a mäkkého, takto si obaja môžete vybrať tú stranu, ktorá vám viac vyhovuje.

Do tejto kategórie aspektov by sme zaradili aj vašu preferovanú polohu spánku. Pri pozíciách na bruchu alebo na chrbte najväčšie pohodlie poskytnú také matrace, ktoré dokážu podoprieť chrbticu. Znamená to, že by mali byť tuhšie. Ak však spávate na boku, potrebujete to, aby sa matrac prispôsobil vašej panve a vášmu ramenu. Mal by byť teda mäkší.

Nezabúdajte na to, že kvalitný spánok je jedným zo základov dobrého zdravia. Ten však dosiahnete iba vtedy, ak sa budete cítiť príjemne a pohodlne. Vaše telo by v žiadnom prípade nemalo trpieť niekoľko hodín na matraci, ktorý mu nevyhovuje.