Ako vplýva na naše zdravie počasie a jeho zmeny
Aj keď nesledujete predpoveď počasia, jeho náhla zmena ovplyvňuje naše zdravie, hoci sa nám to tak na prvý pohľad nemusí zdať. Náhla zmena počasia môže predstavovať výraznú zmenu teploty, vetra, oblačnosti, vlhkosti či tlaku.
Na zmenu počasia reaguje každý organizmus, aj keď si to väčšina ľudí neuvedomuje. Na organizmus vplýva aj prostredie v ktorom žijeme, keď napríklad vo veľkomestách sú ľudia náchylnejší, pretože sa pohybujú vo viac „umelom“ prostredí.
Niektorí ľudia sú dokonca meteosenzitívni a tak počasie vnímajú omnoho intenzívnejšie, ako ostatní. Pre niekoho to môže znieť neuveriteľne, no ak sa náhle zmení počasie, môže to takýmto ľudom spôsobovať veľké zdravotné problémy.
Najčastejšie problémy, ktoré spôsobuje počasie
Najbežnejšie problémy spôsobuje premenlivé počasie a jeho náhla zmena, keď sa napr. prílev teplého vzduchu vzápätí zmení na studený a opačne. Prudké výkyvy teplôt nie sú najlepšie ani pre imunitný systém, pretože sa nestíha adaptovať a počasie tak môže spôsobovať rôzne virózy a prechladnutia.
Zmena počasia najčastejšie ovplyvňuje náš krvný tlak. Ak klesne atmosférický tlak, klesá aj krvný tlak, čo zažívame hlavne v teplom počasí.
Naopak nízke teploty a chlad vedú k zúženiu ciev a krvný tlak sa zvyšuje. Náhly pokles teploty môže zvýšiť riziko infarktu a najcitlivejší sú na to práve ľudia trpiaci srdcovo cievnymi chorobami.
Počasie vplýva aj na psychiku
Pri prudkom ochladení bývajú niektorí ľudia podráždení, nervózni alebo trpia migrénami. K podráždeniu často vedie aj nepriaznivé počasie s častými zrážkami, no z veľkej časti to ovplyvňuje aj povaha človeka. Introvert alebo melancholik sa ponorí do úzkostných stavov a depresie skôr, ako extrovert.
Všeobecne sú ale na počasie citlivejší starší ľudia u ktorých sa to prejavuje únavou, bolesťami hlavy alebo kĺbov, pretože senzitivita sa vekom zvyšuje u každého. Na citlivosť zmien počasia vplýva aj pohlavie, preto bývajú ženy citlivejšie ako muži.
Ako sa problémom vyhnúť?
Riešenie, ako sa zbytočným problémom spôsobeným náhlou zmenou počasia vyhnúť, je pripraviť sa a sledovať predpoveď počasia. Pokojne sledujte počasie na 10 dní dopredu a nezabúdajte sa tak vždy primerane obliecť. Pravidelne posilňujte imunitný systém tak, že si doprajte dostatok minerálov a vitamínov, ktoré nájdete v ovocí a zelenine.
Dôležitý je aj pravidelný pitný režim a zvýšený príjem bielkovín, aby malo telo všetky potrebné stavebné látky. Ak poznáte počasie na 10 dní dopredu, máte ako taký náskok a môžete zmierniť prípadne následky.