Ako v lete vydržať vo vyhriatom byte či dome? Pomôžu svetlé farby aj vonkajšie žalúzie
V lete sa teplota vyšplhá až k 30 stupňom, počas niektorých dní dokonca aj vyššie. Také počasie je príjemné pri mori, ale ak trávite leto v meste, pred teplom sa schováte akurát tak doma v obývačke. Mnohokrát na jej ochladenie stačí nábytok v svetlých farbách, ktorý odráža prirodzené denné svetlo, alebo vhodne zvolená tieniaca technika.
Tip č.1: Voľba materiálu je kľúčom k príjemnému letu
Pri vyšších teplotách je zásadná voľba materiálu, obzvlášť pri výbere sedacích súprav, ktorých sa v lete dotýkame aj holou kožou. „Hoci sa ľudia často domnievajú, že pohovky z kože sa takzvane lepia, kvalitná koža je priedušná a nečistoty sa na nej neusádzajú. Cenovo dostupnejším variantom sú ale textilné pohovky, ktoré sú tiež priedušné a jednoduché na údržbu,“ radí Petra Triščíková z e-shopu MT nábytok, ktorý je lídrom v on-line predaji nábytku na Slovensku. Pri ďalšom nábytku a doplnkoch platí, že v lete sú vhodnejšie prírodné materiály, akými je drevo, ratan alebo bavlna. Takéto materiály sú priedušné, príjemné na dotyk a v interiéri pôsobia vzdušne. „A ak sú v svetlých farbách, môžu odraziť až 96 percent denného svetla a zbytočne tak nedržia teplo,“ dodáva Triščíková.
Tip č. 2: Naučte sa využívať prievan
Ak chcete v byte alebo dome počas parného leta udržať príjemnú klímu, je dôležité predovšetkým vedieť využiť prievan a správne vetranie. Čerstvý vzduch putujúci správnym smerom totiž dokáže pocitovo znížiť teplotu v domácnosti až o päť stupňov. Ak máte v obývacej izbe viac okien, otvárajte ich na odlišný stupeň, teda napríklad na mikro a normálnu ventiláciu. Vzduch sa tak bude vďaka prúdeniu dvomi rôznymi prieduchmi lepšie ochladzovať. Večer, keď teploty klesnú, môžete opäť vetrať dokorán.
Tip č. 3: Ideálnu teplotu udržia vonkajšie žalúzie
Ďalšou možnosťou, ako udržať v obývačke príjemnú teplotu, je zatienenie okien. Vďaka roletám a žalúziám totiž dovnútra preniká menej svetla. Dopad tepelného žiarenia najefektívnejšie znížite vonkajšími žalúziami, ktoré chránia pred slnečnými lúčmi a zároveň časť tepla odrazia pred preniknutím do interiéru. „Počas bežných letných dní môžu žalúzie nahradiť klimatizáciu, pretože dokážu znížiť teplotu v dome až o deväť stupňov. Vďaka tomu je možné v lete ušetriť peniaze za prevádzku klimatizácie,“ odporúča vonkajšie zatienenie Lubomír Valenta, marketingový manažér spoločnosti Lomax, ktorá sa zaoberá tieniacou technikou.
Tip č. 4: Obývaciu izbu ľahko prepojíte aj so záhradou
Ak máte z obývacej izby vchod priamo na terasu, využite to a prepojte vnútorný interiér so záhradou. Záhrady sa totiž čoraz častejšie stávajú súčasťou obytného priestoru. Preneste von pohovku alebo lampu, vzhľad oživíte vankúšmi, kobercami a závesmi. Samozrejmosťou sú ale ľahko udržiavateľné a vodeodolné materiály. „Ak nemáte zastrešenú terasu, využite praktický záhradný stan, ktorý obývaciu plochu zväčší o chránený vonkajší priestor. Altánok či záhradný stan vás ochráni pred dažďom a zároveň umožní príjemné posedenie v tieni,“ uvádza Petra Triščíková z e-shopu MT nábytok.
Tip č. 5: Vyberajte nábytok aj doplnky, ktoré zvýraznia letnú pohodu
Obývacia izba je miestom odpočinku a relaxácie, čo v parných dňoch potrebujeme. Ak na leto chcete vymeniť pár kúskov nábytku alebo bytových doplnkov, zvoľte letné varianty, aby ste umocnili prázdninovú atmosféru. Výhľad obývacej izby osvieži nevšedný nábytok, napríklad knižnica v štýle Provence alebo svetlý konferenčný stolík. „Tohtoročné leto sa nesie v tlmenejších farbách ružovej, fialovej, modrej a zelenej. Na oživenie je stále trendy aj žltá farba,“ odporúča bytová designérka Veronika Uhrová. Decentné kusy nábytku sa preto nebojte doplniť farbami a vzormi, napríklad si doprajte pestrofarebné závesy, vzorované vankúše a riad s rôznym dekórom. Kedy inokedy, ak nie práve v lete?