Ako si zlepšiť spánok

Pravdepodobne viete, že spánok je dôležitý pre vaše zdravie a pohodu. Ale aj tak si milióny ľudí najmä vo vyspelých krajinách a vplyvom životného štýlu  nedoprajú kvalitný spánok, a mnohí dokonca trpia jeho nedostatkom.

Podľa psychológa a experta na spánok Davida Dingesa na University of Pennsylvania, sú najčastejšími príznakmi nedostatočného spánku podráždenosť a náladovosť. Ďalej spôsobuje apatiu, zhoršenú schopnosť spomenúť si na veci aj ťažkosti pri vymýšľaní a robení viacerých vecí naraz.

Čo najviac ovplyvňuje váš spánok?

Rok čo rok sa naše životy zrýchľujú až sa zdá, že na nič nemáme čas. To potom vplýva na pravidelný spánok aj jeho dĺžku. Najčastejšie na spánok negatívne vplýva stres zo školy alebo práce. Ďalej na spánok negatívne vplýva nepravidelnosť, pretože tá narúša prirodzený biologický rytmus. V neposlednom rade je to príliš chladné, teplé, svetlé alebo hlučné prostredie.

Ako sa dobre vyspať?

Ak si chcete vychutnať spánok, vyskúšajte niekoľko z nasledovných vecí:

1. Pravidelnosť – Náš biorytmus potrebuje mať vyváženosť a akonáhle sa naruší, vznikajú problémy. Preto sa snažte chodiť pravidelne spať v rovnaký čas.

2. Minimalizujte hluk – hluk z prostredia nielen zhoršuje vašu snahu zaspať, ale aj vás môže kedykoľvek prebudiť. Hluk z prostredia neodstránite a pravdepodobne ani neovplyvníte, no viete zabezpečiť, aby vás neobťažoval. Ako? Kvalitnými plastovými oknami alebo drevenými oknami, pretože vďaka technológii dvojskla dokážu znížiť hluk až o 45 dB a v prípade trojskla to môže byť aj viac. Ak vaše pôvodné okná nedokážu zabrániť hluku, popremýšľajte nad výmenou okien.

3. Vyhnite sa elektronickým obrazovkám pred spaním – svetlo vyžarované mobilmi, tabletmi či počítačmi znižuje produkciu hormónu melatonínu, ktorý je nevyhnutný pre spánok. Počas dňa sa v tele nachádza len minimálne no vo večerných hodinách a tmavšom prostredí sa jeho výskyt v tele zvyšuje.  Žiarenie z moderných zariadení však bráni jeho produkcii.