Ako si udržať zdravý zrak do vysokého veku?
S pribúdajúcim vekom sme nútení starať sa o svoje telo viac. Na zrak však často zabúdame, hoci je jedným zo zmyslov, ktorý nám umožňuje prežívať život naplno. Pritom stačí dodržiavať niekoľko jednoduchých pravidiel, ktoré slúžia ako prevencia proti najrozličnejším chorobám zraku a udržia ho zdravý.
Nepodceňujte vyšetrenia u lekára
Od určitého veku je potrebné pravidelne absolvovať prehliadky u očného lekára. Ak ste ho ešte nenavštívili a máte zhoršené videnie, jeho návštevu neodkladajte. Očné vyšetrenie posúdi kvalitu videnia a dokonca pomáha odhaliť aj niektoré choroby, ako je napríklad cukrovka. S lekárom si dohodnite aj intervaly potrebných ďalších vyšetrení.
Kvalitné slnečné okuliare a pokrývka hlavy
Ak radi pracujete v letných mesiacoch na záhradke, či chodíte často na prechádzky do prírody, je dobré vyzbrojiť sa veľkým klobúkom, ktorý chráni pred škodlivými slnečnými lúčmi nielen oči, ale aj pokožku tváre. Samozrejmosťou sú okuliare s ochranným UV filtrom, ktoré kupujte od certifikovaných predajcov, kde je zaručená vysoká kvalita a tým pádom aj spoľahlivá ochrana zraku.
Pozor na škodlivé zlozvyky
O škodlivosti cigariet a nadmerného pitia alkoholu niet pochýb. Viaceré vedecké štúdie potvrdili, že fajčenie môže podporovať aj vznik ochorení očí. Môžu za to hlavne dve skutočnosti. Znižuje sa prietok krvi do očí a oči absorbujú toxické látky z cigariet ako nikotín či decht. Ak fajčíte, snažte sa tohto zlozvyku zbaviť.
Osvetlenie priestorov a pravidelné prestávky pri práci
Ak ste zvyknutí čítať pri tlmenom svetle nočnej lampičky alebo pracovať v nedostatočne osvetlenej pracovni, ste na najlepšej ceste pokaziť si zrak. Osvetlenie v miestnosti musí byť prispôsobené činnostiam, na ktoré je táto miestnosť určená. To znamená, že čítať, či pracovať na počítači treba v dostatočne osvetlenej miestnosti. Čím ste starší, tým potrebujete pri práci viac svetla. Samozrejmosťou sú pravidelné prestávky, počas ktorých si oči oddýchnu. Vo všeobecnosti sa odporúča pri práci na počítači urobiť si niekoľkosekundovú pauzu po 10-tich minútach práce tak, že sa zadívate na iné miesto v miestnosti. Pri sledovaní televízie postačuje interval 30 minút. Nemožno zabudnúť na najdlhšiu a najdôležitejšiu „prestávku“ nielen pre oči, ale aj pre celý organizmus, a tou je výdatný nočný spánok.
Kvalitu videnia ovplyvňuje i strava
Nezdravé potraviny, ako napríklad nasýtené tuky či rýchle cukry sú príčinou mnohých ochorení, choroby oka nevynímajúc. Preto sa im treba vyhýbať a do jedálnička zaradiť potraviny, ktoré očiam prospievajú. Bez čoho sa zdravý zrak nezaobíde?
Vo vašom jedálničku by nemali chýbať celé zrná a obilniny, ktoré sú zdrojom komplexných sacharidov. Na rozdiel od bielej múky a cukru nespôsobujú celkové starnutie organizmu, práve naopak. Dodávajú mu množstvo živín. Ťažkosti, ako sucho v očiach či šedý zákal, môžu byť spôsobené aj nedostatkom omega-3 nenasýtených mastných kyselín. Nájdete ich v rybách, ľanových semiačkach či orechoch. Viaceré z týchto potravín sú tiež zdrojom kvalitných proteínov, zinku a luteínu.
Samozrejmosťou je dostatok ovocia a zeleniny, ktoré obsahujú potrebné živiny pre oči: vitamín C, A, E, skupiny B, zinok atď.
Okrem stravovania je tiež dôležitý správny pitný režim. Správna hydratácia tiež eliminuje i vznik nepríjemného pocitu suchosti v očiach.
Pohyb a kvalita zraku
O pozitívnych účinkoch pravidelného pohybu niet pochýb. Pomôže vám udržať si zdravú hmotnosť, pretože s nadváhou či obezitou rastie aj riziko cukrovky, ktorá môže spôsobiť stratu zraku. Šport ďalej podporuje krvný obeh a telo je lepšie zásobované kyslíkom, čo je dôležité aj pre zdravý zrak. Preto sa hýbte aspoň 30 minút denne.
-m-