Ako sedíte za počítačom?

    Nohy mám za ušami, monitor prilepený na okuliaroch a popritom ťukám do klávesnice, až sa z nej dymí. To, ako sedíme a pracujeme s počítačom, ovplyvňuje nielen výslednú podobu tejto multimediálnej aktivity, ale aj naše drahocenné zdravie. Ak ani vám nepristane hrb či okuliare ako popolník, dodržiavajte nasledujúce zásady!

    Vzdialenosť medzi monitorom a vašimi očami by mala byť v rozmedzí od 45 – 70 cm. Ak túto odborníkmi stanovenú vzdialenosť budete zväčšovať v domnienke, že si uchránite zrak, tak pozor, aby nenastali problémy s krčnou chrbticou.

    Pri písaní neohýbajte zápästie ani nahor, ani smerom nadol. Udržiavajte ho vo vodorovnej polohe, inak sa zvyšuje tlak na šľachy a nervy, čím môže dôjsť k trvalému poškodeniu zápästných tkanív. Aby sa tomuto zdraviu neprospešnému javu predišlo, väčšina počítačových klávesníc je vybavená sklápacími nožičkami a k povinnej výbave notebookov sa zaraďujú už aj nastaviteľné podstavce.

   Krk držte vzpriamene, hlavu nevytáčajte do strán, ani neťahajte smerom dopredu. Pohodlne sa oprite o stoličku, sedením s predkloneným hrudníkom zaťažujete medzistavcové platničky a medzi lopatkami vzniká rozľahlý priestor na jeden sympatický hrb!

   Nohy majte kolmo k zemi, v žiadnom prípade sa zadnou stranou kolien nedotýkajte sedadla, nekrčte ich ani nevystierajte smerom dopredu. Týmito rôznorodými polohami sa deformuje chrbtica a spomaľuje sa prúdenie krvi v dolných končatinách.

Tatiana Kovalčinová