Ako sa vyhnúť kúpe auta v exekúcii?

Jazdené autá tvoria ročne až 50 % kúpených vozidiel na Slovensku. Ekonomické výhody takejto kúpy sú zjavné, napriek tomu je dôležité nejsť do rizika a v dobrej vôli si nekúpiť mačku vo vreci. Ľahko sa totiž môže stať, že nadobudnete auto v exekúcii – a v konečnom dôsledku zostanete bez auta aj bez peňazí.

Neviete ho prepísať

Kúpa auta v exekúcii je jeden z najčastejších spôsobov, akým sa noví majitelia auta z druhej ruky dostávajú do problémov. Hoci to pri dnešných možnostiach môže znieť nepravdepodobne, až 90 % ľudí si stále vopred neoverí, či na auto, ktoré kupuje, nie je uvalená nejaká ťarcha. A to napriek tomu, že na jednoduché overenie je potrebných iba pár krokov. „Treba si uvedomiť, že exekúcia sa nevzťahuje priamo na vozidlo, ale na majiteľa. Ak má majiteľ exekúciu, všetky jeho vozidlá sú na dopravnom inšpektoráte blokované a nedajú sa prepísať na nového majiteľa,“ vysvetľuje Jozef Knopp, predseda Asociácie overovateľov vozidiel (AOV) a dodáva, „skoro každý týždeň nám telefonujú podvedení ľudia, ktorí riešia tento problém. Žiaľ, vozidlo si vopred neoverili a až na dopravnom inšpektoráte im oznámili, že sa nedá prepísať na novú osobu.“
Podľa polície zostáva vlastníkom pôvodný majiteľ, takže aj všetky pokuty či upozornenia na vypršanie STK chodia jemu. Problém nastáva, keď sa exekútor nevie automobilu dopátrať a polícia vám vozidlo zadrží.

Peniaze je takmer nemožné získať späť

Podľa advokáta JUDr. Milana Ficeka je najlepšie kontaktovať priamo exekútora. V prípade, že je motorové vozidlo blokované a predávajúci túto skutočnosť pri podpise zmluvy zamlčí, máte podľa paragrafov 596 – 597 Občianskeho zákonníka právo na odstúpenie od zmluvy. Predávajúci je totiž povinný kupujúceho upozorniť na akékoľvek poškodenia predávanej veci. „Preto radím písomne doporučeným listom odstúpiť od kúpnej zmluvy, čo zo zákona znamená, že kúpna zmluva sa ruší a predávajúci je povinný vám vrátiť kúpnu cenu,“ odporúča advokát M. Ficek. Existuje aj iný variant. Môžete požiadať predávajúceho, aby exekútora vyplatil kúpnou cenou a odblokoval vozidlo. Bohužiaľ, reálna prax ukazuje, že získať peniaze späť je takmer nemožné. „Veľakrát vlastníci, ktorí takéto vozidlá predávajú, majú na krku viacero exekúcií. Mali sme prípad, kedy mal jeden pán na seba a svoju živnosť až 24 exekúcií. V drvivej väčšine prípadov je vymáhanie peňazí od niekoho s exekúciou na krku úplne zbytočné,“ hovorí zo skúsenosti Jozef Knopp z Asociácie overovateľov vozidiel. Ak sa chcete vyhnúť problémom pri kúpe vozidla, nechajte si auto doviezť priamo zo zahraničia odborníkmi, ktorí ho prekontrolujú a zaistia bezpečný a lacný transport.

Stačí pár jednoduchých krokov

Vďaka internetu, ktorý zhromažďuje neuveriteľné množstvo dát, dnes viete ľahko zistiť podrobnosti o predávaných vozidlách. Stránka www.overenie-vozidla.sk, ktorá patrí medzi členov AOV, ponúka prehľadný návod, čo si pred kúpou overiť. „Či je auto v exekúcii, zistíte tak, že do online nástroja overenia vozidla napíšete VIN číslo alebo ŠPZ vozidla,“ píšu overovatelia. Na základe toho môžete zistiť:
    1. informácie z technického preukazu vozidla,
    2. informácie dekódované z VIN čísla výrobcu,
    3. či nie je v databáze kradnutých vozidiel v rôznych krajinách Európy,
    4. či vozidlo aktuálne nie je v lízingu,
    5. či na vozidlo nie je uvalená exekúcia,
    6. dostupné údaje o najazdených kilometroch.