Ako sa ubrániť pracovnému burnoutu?
Kopy papierov pred nami, tisíce telefonátov každý deň, milión mailov, nedostatok času. Toto všetko sú predpoklady na to, aby ste zažili poriadny pracovný burnout.
Burnout prichádza pomaly, veľmi pomaly, nebadane, ale o to dlhšie trvá, kým sa z neho dostaneme. Je zákerný v tom, že si ani neuvedomujeme a ocitáme sa v kolotoči, a potom príde pád na zem. Ak sa v nedeľu večer zamyslíte, že zajtra musíte do práce a hneď stratíte chuť žiť, niečo nie je v poriadku a vy ste vo veľmi zlej situácii. Stále tá istá rutina každého ubíja, niekto to dáva viac najavo, niekto nie. Ak sú pracujúci ľudia príliš vyťažení, môže prísť úplné vyhorenie. Týka sa to najmä starších, dlhšie pracujúcich ľudí. Ľudí, ktorí denne pracujú s ľuďmi, ako lekári, učitelia, právnici. Potom sú to zase workoholici a ľudia, ktorí nepoznajú slovo oddych. Tieto kategórie ľudí sú najohrozenejšie.
Najhorším zabijakom je denno- denný stres, keď vidíme pred sebou množstvo úloh a nedostatok času. To je pre organizmus veľmi zaťažujúce. V dôsledku dlhodobého stresu môže nastať situácia, kedy proste už vaše telo aj duša povie „ dosť“. Nebudete chcieť žiť, nič vás nebude zaujímať, tešiť a nebudete mať na nič chuť a náladu. Začnete byť frustrovaní úplne zo všetkého, na všetko sa sťažovať a nič nezvládať.
Ako zatočiť s prichádzajúcim burnoutom?
1. Racionalizácia práce je najdôležitejšia. To znamená: treba si všetky aktivity starostlivo plánovať a nič nevynechať. Trebárs si plánujte po hodinách všetko, každý deň, aby ste neboli v strese, že nič nestíhate. Niekedy sa však stane, že aj racionálne plánovanie zlyháva.
2. Klišé samozrejmosťou je aj vykonávať prácu, ktorá nás zaujíma, ale, samozrejme, nie vždy je to možné. Možno treba hľadať v práci naplnenie a nenechať sa odradiť neúspechom. Samozrejme, vysnívanú prácu má len málokto. Ak snívate o tom, že raz budete lekárom, treba si ísť za snom. Ak snívate o kariére žurnalistu, treba na tom popracovať a v žiadnom prípade sa nenechať odhovoriť. Ak všetko robíte iba pre prospech a peniaze, tak sa toho rovno vzdajte, nie je to na nič dobré, iba prídu pocity frustrácie. Nájdite si niečo, čo skutočne chcete. Napríklad vyskúšajte odísť do zahraničia aspoň na pol roka. Rozšíria sa vám obzory a vy budete šťastnejší. Nazbierate nové skúsenosti a pracovné zručnosti.
3. Vždy si doprajte čas na partnerov, starodávnych kamarátov a vyrazte si s nimi občasne von. Nájdite si čas pre druhých, pre svoje záľuby a najmä sa venujte rodine.
4. Pozitívne myslenie je jedným z najzákladnejších pilierov. Snažte sa za každých okolností myslieť pozitívne, neprivolávať negatívne myšlienky a keď aj prídu, nenechať sa nimi odradiť. Pamätajte na zákon vesmíru - na čo myslíte, to pritiahnete.
5. Cestujte a choďte na výlety do krajín, kde ste ešte neboli. Podľa psychológov je vhodné opustiť svoje miesto bydliska aspoň na víkend a vymaniť sa z problémov každodennosti.
Tieto rady vám môžu významne pomôcť pri predchádzaní burnoutu v pracovnom živote.
Natalie