Ako sa starať o šperky
Nie každá z nás má perlový náhrdelník, no takmer každá má niečo zo zlata alebo striebra. Nemusí to stáť majetok, no je to pre nás cenné, pretože je to náš snubný prstienok, obrúčka, prvé zlaté náušnice, alebo veľmi originálny strieborný šperk. Nosením ich farba bledne, kovy strácajú lesk, objavujú sa škrabance. Viete, ako sa o ne dobre postarať? Tu je niekoľko tipov, ktorými prdĺžite ich mladosť a krásu.
Na každý deň
Pred umývaním rúk a pred kontaktom s intenzívnym zdrojom tepla (sušič na ruky) si zložte prstienky. Dajte si ich dolu aj predtým, ako idete na pláž: kameň môže na slnku zblednúť. Počas športu môžu kameň poškodiť údery. Je tiež lepšie, ak na jednom prste nenosíte viac než jeden prsteň, zabránite tým zbytočnému poškodeniu trením.
Striebro
Je mäkšie ako zlato či platina, ľahko sa poškriabe. Pomerne rýchlo tmavne, preto je vhodné strieborné šperky leštiť aspoň raz za rok.
Čistenie: pomocou mäkkej kefky, mydla s vodou alebo citrónovej šťavy. Na odstránenie nečistôt použite trochu odmasťovacieho prostriedku na riad, opláchnite teplou vodou a preleštite mäkkou handričkou.
Upozornenie: nepoužívajte rozpúšťadlá, agresívne čistiace prostriedky alebo prípravky na umývanie strieborných príborov, ktoré môžu poškodiť strieborné šperky.
Zlato
S postupom času jednoducho stratí lesk. V takom prípade ho stačí leštiť. Frekvencia závisí od typu šperku: prívesok sa ničí oveľa pomalšie ako prsteň alebo náramok. Biele zlato má tendenciu zosivieť, preto ho zaneste klenotníkovi, ktorý obnoví jeho povrch potiahnutím novou tenkou vrstvou ródia.
Platina
Je tvrdšia, odolnejšia, a preto cennejšia než zlato, jej striebornobiela farba sa nemení.
Čistenie zlata a platiny: voda s mydlom alebo alkohol. Vyhýbajte sa amoniaku a prípravkom s jódom.
Drahé kamene sa väčšinou čistia mäkkou kefkou vo vode s troškou mydla. Pre maximálny lesk kameň ponorte na niekoľko sekúnd do alkoholu.
Diamanty, rubíny, zafíry
Diamant je najtvrdší drahý kameň, poškriabať ho môže len iný diamant. Neodkladajte ho preto s inými kameňmi.
Smaragdy
Najchúlostivejší z drahých kameňov. Zle znáša pôsobenie slnka, kontakt so saponátmi a náhle zmeny teploty. Čistenie: voda a mydlo sú vylúčené, poraďte sa preto s vaším klenotníkom.
Perly
Prírodné perly sa zdajú byť chúlostivé, no ich lesk vydrží bez zmeny sto rokov. Sú tiež pomerne odolné voči nárazom. Pri kontakte s kožou alebo vzduchom nemenia farbu. Kultivované perly zle reagujú na pot (soľ) a olej v krémoch. Najlepšie sa čistia hodvábnou handričkou.
Ametyst
Nie je krehký, ale netoleruje horúčavy a náhle zmeny teploty.
Tyrkys
Pred umývaním rúk ho treba zložiť, takisto zle znáša saponáty.
Topás
Je to odolný kameň, ale pri silnom náraze môže puknúť. Je citlivý na zmeny teploty. Môže sa čistiť vodou s mydlom, po čom ho treba opláchnuť vlažnou vodou.
Granát
Pri čistení nevyžaduje špeciálnu starostlivosť.
Odkladanie šperkov
Najlepšie je odkladanie v šperkovnici, každý zvlášť v osobitnej priehradke. Môžete ich tiež zabaliť do hodvábnej šatky. Najlepšie je, ak náhrdelníky a retiazky máte v originálnych krabičkách, rozložené a zatvorené. Nikdy nenechávajte šperky pohodené len tak, ľahko sa môžu poškodiť. Na cestovanie ich len zabaľte do hygienickej vreckovky.