Ako sa starať o kuchyňu, aby bola stále ako nová
Či už máte novú kuchyňu, alebo sa chcete o svoju domácnosť starať aj s ohľadom na dlhodobú udržateľnosť a hygienu, určite sa vyplatí poznať zopár tipov a trikov, vďaka ktorým bude upratovanie kuchyne zase o niečo jednoduchšie a zároveň šetrnejšie. A to jak k citlivým povrchom, tak aj k životnému prostrediu. Pomocou vhodne zvolených vychytáviek si ušetríte nielen čas, ale predĺžite aj životnosť vašej kuchyne, ktorá je podľa feng šuej najdôležitejšia miestnosť v dome.
Kuchyňa býva podľa feng šuej nazývaná aj srdcom domova. Všeobecne sa odporúča aby bola dobre vetraná, priestranná, organizovaná a čistá. Vďaka tomu bude jedlo pripravované v kľude a s láskou. Predsa ak panuje poriadok, je jednoduchšie sa ponoriť do pracovného procesu, ktorý ide aj lepšie od ruky. Kuchyňa je obľúbenou miestnosťou celej rodiny a vzhľadom k tomu, že ide o tak rušnú časť domu či bytu, je potrebné dbať o jej čistotu. Osvojte si pár jednoduchých návykov, ktoré dopomôžu k čistej a krásnej kuchyni a to bez väčšej námahy.
1. Riady upracte hneď po jedle
Zvyknite si po každom jedle upratať špinavé riady, tým že ich aspoň úhľadne vyskladáte ku drezu. Ak máte doma umývačku, riady ukladajte rovno tam. Kľudne do procesu zapojte všetkých členov domácnosti a ukážte im, že uprataný riad viac nebude zavadzať, či ani zbytky jedla priťahovať nežiaducu pozornosť domácich zvierat či hmyzu. Najneskôr večer riady umyte, predídete tak zaschnutiu zbytkom či nepríjemnému zápachu. Tzv. namáčanie cez noc má zmysel len u silno znečistených a spálených hrncov, ostatné riady ako plechy, pekáče či panvice ľahko umyjete kvalitnou hubkou s PUR aktívnou vrstvou, ktorá je špeciálne určená na drhnutie, ale zároveň nepoškriabe ani tie najdelikátnejšie povrchy ako je teflón či sklokeramická doska.
2. Hneď po varení utrite varnú plochu, ušetríte si tým spústu času
Starať sa o sklokeramickú dosku sa vyplatí po každom varení – ak nedôjde k zaschnutiu nečistôt, v podstate stačí vychladenú plochu utrieť navlhčenou hubkou či handričkou. Voľte také materiály, ktoré dosku nepoškriabu ani nijak inak nezničia. Rozhodne sa vyhnite nešetrnému drhnutiu. Zatiaľ čo drôtenky či bežné špongie môžu delikátny povrch narušiť, mikrovlákno je na vytieranie skvelým riešením. Pre aj tie najcitlivejšie sklokeramické dosky je ideálnou voľbou hubka Glitzi Always Clean od Viledy, ktorá odstráni aj zaschnuté nečistoty pomocou PUR aktívnej vrstvy, a to bez použitia akýchkoľvek chemických prostriedkov. Ak potrebujete extra veľkú pomoc, na zaschnutú špinu naneste zmes octu a jedlej sódy, nechajte pôsobiť a potom len zotrite s hubkou.
3. Pravidelne čistite stoly, linku, kuchynské ostrovčeky…
Na jedálenskom stole a plochách, kde pripravujete jedlo, pravidelne čistite povrchy, aby ste si stále mohli sadnúť k čistému stolu a užiť si nielen dobroty ale aj rodinnú pohodu. Na čistenie plôch je skvelá handrička z mikrovlákna, s ktorou nemusíte nutne používať žiadne detergenty, vystačí si len s vodou a pri tom odstráni všetky nečistoty. Napr. mikrohandrička Vileda Actifibre disponuje dokonalou savosťou, vďaka čomu povrchy necháva čisté a suché jedným ťahom.
4. Pozor na drez
Pri príprave jedla sa väčšina nečistôt, ako aj mastnej špiny z hrncov, nakoniec usádza v kuchynskom dreze. Preto by ste mali tomuto miestu venovať väčšiu pozornosť a pravidelne ho čistiť. Avšak pozor – bežná kuchynská špongia je miesto s vysokým výskytom mikroorganizmov. Podľa odborníkov obsahuje obyčajná hubka až miliardy baktérií! Babské rady pritom nepomôžu. Jediným účinným riešením je špongiu dôkladne a do sucha vyžmýkať a každý týždeň vymieňať. Je potrebné mať na zreteli, že zapáchajúca hubka znamená, že už došlo k nežiaducemu rozmnoženiu mikroorganizmov. Na trhu sú už však dostupné aj špeciálne hubky, ako napríklad PUR Active od Viledy s aktívnym povrchom, určeným pre drhnutie, vďaka ktorému dovnútra nepreniknú žiadne nečistoty. Z povrchu hrubšej časti špongie nečistoty jednoducho opláchnete vodou a hubka bude znova ako nová.
5. Podlaha v kuchyni hygienicky čistá vďaka horúcej pare
Podlaha v kuchyni je veľmi exponovaným miestom, o ktorú je potrebné sa taktiež priebežne starať. Pod kuchynskou linkou je dobré po každom intenzívnejšom varení pozametať. Ak máte doma malé deti, ktoré sa hrávajú na podlahe, je vhodné povrch čistiť bez chemických detergentov, ktoré môžu dráždiť pokožku či spôsobiť alergie. Ideálnym riešením je preto horúca para, vďaka ktorej odstránite nielen nečistoty, ale aj baktérie, a to len s pomocou čistej vody. Napríklad Vileda Steam mop môžete použiť na všetky podlahové krytiny, od plávajúcej podlahy, cez linoleum, dlaždice či i na koberec.