Ako sa správať na kúpalisku a na čo si dať pozor?
Leto je neodmysliteľne spojené s pobytom pri vode. Mnohí z nás zvolia možnosť stráviť horúce letné dni na kúpalisku. Hoci si lebedenie pri vode dávame dokopy hlavne s pohodou, mali by sme myslieť na niekoľko dôležitých pravidiel, vďaka ktorým si vychutnáme vodu a letnú pohodu nielen my, ale aj ostatní návštevníci kúpaliska. Na čo treba myslieť?
- Hygiena je základ
V prvom rade je dôležité vybrať si kúpaliská, ktoré majú povolenú prevádzku a spĺňajú hygienické normy, čo sa dá bez problémov overiť. Ak už na kúpalisku sme, pri každom vstupe do bazéna je sprcha, no mnohí ju ignorujú a do vody vstúpia len tak. Je to škoda, pretože sprcha nás pripraví na pobyt vo vode, avšak nevyhnutná je hlavne kvôli hygiene.
Sprchu je dôležité použiť aj po vystúpení z bazéna a ideálne je dať si na seba aj suché oblečenie – mokré plavky môžu byť napríklad príčinou v lete rozšírených vaginálnych mykóz u žien, ktoré potom smerujú do ambulancií gynekológov. Samozrejme, pokiaľ vieme o tom, že máme infekčnú či kožnú chorobu, návšteve kúpaliska sa vyhneme! Takisto dbáme o to, aby sme mali kvalitné a čisté plavky. Ak máme so sebou malé dieťa do veku 3 rokov, je vhodné, aby malo špeciálnu plienku do bazéna alebo nohavičky s pevnou gumkou okolo nôh.
- Počúvame pokyny správcu či plavčíka
Ak plavčík či správca bazéna upozorní napríklad na to, že nie je vhodné skákať do bazéna, ponárať sa tam alebo sa v ňom zdržiavať s veľkou nafukovačkou, rešpektujeme to. Bazén totiž nie je len pre nás, ale pre všetkých, ktorí si zaplatili vstupné.
- Správame sa slušne
Krik, nadávky, fajčenie mimo vyhradených priestorov, vstup do bazéna s jedlom či cigaretou alebo iné neprístojné správanie na kúpalisko nepatrí. Správame sa tak, ako chceme, aby sa ostatní správali ku nám. Samozrejmosťou je tiež dôležité upratať si po sebe pri odchode z kúpaliska – na to, bohužiaľ, mnohí zabúdajú a odpadky nechávajú pohodené v tráve.
- Nepodceňujeme pitný režim
Horúce slnko z nás, doslova, vysáva tekutiny. Preto je nutné priebežne ich dopĺňať. Najvhodnejšou voľbou je čistá alebo minerálna voda, pričom fľašu dáme do tieňa a zakryjeme ju uterákom, aby sa do vody neuvoľňovali škodlivé látky z plastovej fľaše. Čo sa týka alkoholu či kávy, radšej sa im vyhneme, alebo ich konzumujeme iba striedmo.
- Dôležitá je ochrana pokožky
Pred pobytom na slnku a potom v pravidelných intervaloch ošetrujeme pokožku ochranným krémom s UVA i UVB faktorom, pričom nezabúdame ani na citlivé miesta, ako uši, nos alebo priehlavky na nohách. Hlavu si chránime slnečníkom, šiltovkou alebo šatkou. Dôležité sú tiež slnečné okuliare.
-w-