Ako sa opáliť a nespáliť

Tu platí staré známe – všetkého veľa škodí. Slnko hrá významnú úlohu pri premene ergosterínu v koži na vitamín D, ktorý prospieva pokožke, vlasom i nechtom. Telo si vie tento vitamín uložiť i do zásob. Optimálne slnenie na doplnenie vitamínu je dva až tri dni v týždni po jedna a pol hodine.
 
Ak plánujete dovolenku pri mori, mali by ste sa predpripraviť. To znamená, že k moru by ste sa mali vybrať už mierne opálená. Najlepšie je využiť pobyt v záhradke alebo na balkóne a občas sa „slniť“ alebo navštíviť solárium. Pre tie, ktoré zaryto odmietate solárium, aplikujte samoopaľovací krém, aby ste na pláži nevyzerali ako vianočka, ktorá vypadla z plechu.
 
Pamätajte si, že samoopaľovací krém nemá žiadnu ochrannú funkciu, ide iba o estetickú záležitosť. Ľudská pokožka vydrží na slnku bez ochranného faktora tak, aby sa nespálila , 20 – 30 minút. Každé číslo ochranného faktora si teda vynásobte 20 minútami a tak zistíte koľko minút je vaša pokožka chránená. Teda krém s ochranným faktorom 10 nás ochráni 200 minút. K moru však bez 20 ani nechoďte.
 
Doba, od aplikácie krému až po začiatok ochrany je 45 minút. Na pláž by ste mali ísť už nakrémované. Ak trpíte na akné Malorka – malé, svrbivé vyrážky, používajte opaľovacie gély. Gély neobsahujú emulgátory a tuky, ktoré vyvolávajú túto kožnú reakciu. Pri mori sa pravidelne natierajte, aby ste zachovali ochranu pokožky.
 
Nezabudnite chrániť si oči, pery a vlasy. Opaľovať by ste sa mali do 11- tej hodiny, potom si oddýchnite v tieni a znova sa môžete opaľovať po 15-tej hodine. Po každom opaľovaní nezabudnite naniesť krém po opaľovaní, ktorý dodá pokožke výživu a hydratuje ju. Použiť môžete i mrkvovú šťavu zmiešanú s kyslou smotanou.
 
Na záver mala rada – nepreháňajte to s opaľovaním, pretože každým opaľovaním pokožka starne o pol roka.
 
Agáta Galisová