Ako sa chrániť pred chrípkou a vírusmi?

Základom je silný imunitný systém, ktorý si však nevybudujeme zo dňa na deň.

Aktuálne mnohých z nás prepadla úzkosť, strach či dokonca panika z vírusu, ktorý dobre nepoznáme. Čo môžeme robiť? V prvom rade dôsledne dodržiavať všetky pravidlá stanovené kompetentnými, myslieť racionálne (ideálne pozitívne) a poučiť sa do budúcnosti. To znamená, urobiť všetko preto, aby sme mali silný imunitný systém, ktorý nás ochráni pred vírusmi i baktériami. To si vyžaduje plán, ktorý treba dodržiavať dlhodobo. Ideálne, ak začneme s posilňovaním imunity hneď.

Ako posilniť obranyschopnosť?

  • Jedzte zdravo a vyvážene

Ak neviete, čo znamená jesť zdravo a vyvážene, môžete sa inšpirovať niektorou z potravinových pyramíd. Výborná je, napríklad stredomorská potravinová pyramída alebo americký Zdravý tanier (Healthy Eating Plate) z dielne Harvard School of Public Health.

Zmena stravovania môže byť postupná, nemusíte tak urobiť zo dňa na deň. Napríklad sa snažte konzumovať viac ovocia a zeleniny a vôbec potravín, ktoré nakopnú obranyschopnosť. Výborné sú potraviny s vysokým obsahom vitamínu C a antioxidantov. Jedná sa o kyslú kapustu, kivi, citrusové plody, červenú papriku, brokolicu, cesnak, cibuľu, zázvor, šípky, rakytník a mnohé ďalšie.

Z výživových doplnkov je na posilnenie imunity vhodná echinacea, baza čierna, koloidné striebro, probiotiká, sladké drievko, ženšen, vitamín D, oregano a myrha.

  • Denne sa hýbte aspoň 30 minút

Pre silnú obranyschopnosť je nevyhnutný každodenný pohyb v trvaní minimálne 30 minút. Môže sa jednať napríklad o svižnú prechádzku na čerstvom vzduchu za každého počasia.

Dôležité je, aby ste sa hýbali pravidelne a s radosťou – vyberte si pohybovú aktivitu, ktorá vás vnútorne napĺňa. Pokojne to môže byť nejaké skupinové cvičenie či tréning vo fitcentre niekoľkokrát týždenne.

  • Doprajte si minimálne 20 minút na slnečnom svetle

Vitamín D je jedným z kľúčových hráčov pri budovaní silnej imunity. Počas teplých mesiacov si ho naše telo vie vyprodukovať za pomoci slnečných lúčov. Počas tých chladných to možné nie je, a preto je potrebné jesť viac potravín bohatých na déčko, ako napríklad niektoré huby, ryby, vajíčka, rybí olej či fortifikované produkty.

  • Dostatočný spánok

Pre dobrú imunitu sú dôležité T-bunky. Vedci porovnali T-bunky zdravých dobrovoľníkov, ktorí spali, alebo boli celú noc hore. Zistili, že tí, ktorí si dopriali dostatočne dlhý a kvalitný spánok, vykazovali vyššiu úroveň aktivácie integrínu, ktorý T-bunky aktivuje pri rozpoznaní infikovanej bunky.

  • Pozitívne myslenie

Ak sme naladení pozitívne, priaznivo to ovplyvňuje aj náš imunitný systém. Naopak, dlhodobý stres obranyschopnosť podkopáva.

Ak ste od prírody skôr pesimisti, vždy to môžete korigovať systematickou prácou na sebe samom. Začnite napríklad čítaním knihy o pozitívnom myslení, praktizovaním rituálu vďačnosti či stopovaním negatívnych myšlienok a ich nahrádzaním pozitívnymi.

  • Dostatočný prísun tekutín

Aj dostatočný prísun kvalitných tekutín má priaznivé účinky na naše zdravie. Okrem pitnej či filtrovanej vody si môžete v chrípkovom období dopriať pravidelne aj zázvorový alebo zelený čaj, ktoré posilňujú imunitu.

Vhodné sú aj ovocno-zeleninové smoothie alebo doma pripravené šťavy, ktoré môžete obohatiť organickým práškom zo šípok alebo rakytníka.

Pri prechladnutí či chrípke možno použiť harmanček, materinu dúšku, lipu, šalviu alebo podbeľ.

Mirka