Ako riešiť dehydratáciu prírodnou cestou?
Letné mesiace sú spojené s dehydratáciou. Tá sa týka aj Slovákov, pretože mnohí z nich nepijú dostatočné množstvo tekutín.
Ako spoznať dehydratáciu
Pre nedostatok tekutín v organizme a nerovnováhu elektrolytov sú typické príznaky, ako napríklad suché ústa, ospalosť, pocit smädu, svalová slabosť, únava, bolesť hlavy, závraty, nevoľnosť, hnačka a znížená intenzita močenia. Samozrejme, pridávajú sa k tomu únava, poruchy koncentrácie, podráždenie a nervozita.
Dehydratáciu spoznáte aj podľa pocitu smädu, ktorý je sám o sebe jej symptómom. Ďalším spoľahlivým signálom je tmavý a zapáchajúci moč.
Najlepšia je prevencia
Aj v tomto prípade platí, že lepšie je ťažkostiam predchádzať, ako ich riešiť. To znamená, snažte sa piť priebežne počas celého dňa po menších množstvách tak, aby ste necítili smäd. Začnite hneď ráno po prebudení pohárom či dvoma vlažnej vody. Takisto si kontrolujte farbu a zápach moču.
Nielen počas leta je najlepším zdrojom tekutín čistá voda. Môžete ju dochutiť lístkami mäty, medovky, citrónovej šťavy či bobuľového ovocia. Avšak nebojte sa siahnuť ani po neperlivých a neochutených minerálnych vodách určených na denné pitie. Perlivé nie sú vhodné, pretože dráždia sliznice a takisto po ich vypití máte pocit, že ste vypili viac. Pitný režim doplňte o zriedené ovocné a zeleninové šťavy, poprípade bylinkové alebo ovocné čaje bez cukru.
Nezabúdajte na to, že voda je zastúpená aj v ovocí a zelenine. Okrem vody vám pomôžu do organizmu dodať potrebné živiny. Medzi hydratačné potraviny možno zaradiť červený melón, uhorky, kivi, citrusové plody, ananás, hrozno, bobuľové ovocie či paradajky.
Dobrou voľbou sú aj teplé i studené ovocné a zeleninové polievky alebo smoothies.
Chystáte sa cvičiť počas leta alebo vykonávať náročnú fyzickú aktivitu? Tekutiny dopĺňajte pred, počas i po cvičení. Nebojte sa siahnuť po iontových nápojoch, ktoré sú zdrojom tekutín, elektrolytov i rýchlych cukrov na doplnenie energie.
Vhodné je nielen počas leta znížiť príjem kofeínu, alkoholu a soli, resp. ich príjem vykompenzovať zvýšeným prísunom tekutín.
Čo s dehydratáciou?
Väčšina ľudí pociťuje iba bežné a ľahšie príznaky dehydratácie. V tom prípade stačí pomaly a postupne piť vodu alebo neperlivú minerálku. Ak máte tendenciu trpieť deficitom tekutín častejšie, majte v zásobe kokosovú vodu. Zíde sa vám na dodanie tekutín i minerálov do tela po náročnej fyzickej aktivite. Alternatívou môže byť rehydratačný roztok, ktorý zoženiete v lekárni.
Mirka