Ako prekonať jarnú únavu?
Pasujete sa s nedostatkom energie, ste podráždení, nemôžete sa sústrediť a svet sa vám zdá čiernobiely? Možno trpíte jarnou únavou. Ako ju čo najrýchlejšie prekonať?
- Počúvajte svoje telo
Dáva vám vaše telo najavo, že potrebuje viac oddychu? Tak mu ho jednoducho doprajte. Tým, že sa budete prekonávať, problém s únavou nevyriešite. Naopak, únava sa bude nabaľovať. Ako to vyriešiť počas pracovného týždňa? Dbajte na to, aby ste počas noci spali 7 – 8 hodín a pokojne si doprajte krátky odpočinok aj počas dňa. Už 5 – 10 minút relaxácie denne dokáže zázraky.
- Pite veľa vody
Deficit tekutín v organizme sa spája s únavou, podráždenosťou i zníženou schopnosťou koncentrovať sa. Ak pijete málo po celý rok a pridá sa k tomu aj jarná únava, môžete sa cítiť skutočne mizerne. Preto pite dostatok tekutín po celý deň! Denne vypite aspoň 2 – 3 litre čistej vody. Pitný režim môžete spestriť aj pitím bylinkových čajov, alebo riedených zeleninových či ovocných štiav.
- Jedzte menšie porcie, no viackrát za deň
Pravidelným jedením menších porcií výživných jedál si zabezpečíte stabilnú hladinu energie. Ak ku každému jedlu pridáte ovocie či zeleninu bohatú na vitamín C, antioxidanty a ďalšie biologicky aktívne látky, únava nemá šancu. Na vitamín C sú bohaté nielen citrusové plody, ale aj kivi, červená paprika či kyslá kapusta.
- Trávte čas na slnečnom svetle
Jar je výborným obdobím na to, aby sme do tela doplnili prepotrebný vitamín D, ktorý väčšine z nás v zime chýba. Výsledkom býva nielen depresia a oslabená imunita, ale aj únava. Už 15 minút denne na slnečnom svetle doplní do tela značné množstvo déčka, tak to využite!
- Zoznámte sa s adaptogénmi
Adaptogény sú rastliny, ktoré majú schopnosť navodiť v našom tele rovnováhu, teda cítiť sa fyzicky i duševne fit. Na jednej strane môžu pôsobiť stimulačne, na druhej strane môžu upokojiť – účinkujú presne tak, ako potrebujete. Medzi známe adaptogény patrí ženšen, koreň maca, rozchodnica ružová, schizandra čínska atď.
- Vyhnite sa rýchlym cukrom
Hoci bezprostredne po skonzumovaní čokolády máte energiu na rozdávanie, tento efekt rýchlo odznie – po zjedení čokolády prudko stúpne hladina krvného cukru, telo vylúči inzulín, vďaka ktorému krvný cukor klesne a vy ste opäť bez energie. Čo nasleduje? Chute na sladké a dostávate sa do začarovaného kruhu. Ako tento problém vyriešiť? Namiesto bežnej čokolády si dajte čokoládu s obsahom kakaa minimálne 70 %, biele pečivo nahraďte celozrnným, rafinovaný cukor zdravšími alternatívami, ako je stévia či xylitol.
- Dajte si za hrsť orechov či semienok
Výbornou voľbou sú napríklad chia semienka. Obsahujú prospešné omega-3 a omega-6 tuky s protizápalovými vlastnosťami, bielkoviny a vlákninu, ktoré pomáhajú udržiavať stabilnú hladinu cukru v krvi. Právom ich zaraďujeme medzi superpotraviny.
- Doplňte do tela vitamín B12
Ak vaše telo trpí deficitom tohto vitamínu, môže sa to prejaviť práve poklesom energie. Vitamín B12 je súčasťou väčšej skupiny vitamínov, teda vitamínov skupiny B, ktoré pracujú ako jeden tím. Preto je dôležité dopĺňať tento vitamín prostredníctvom potravín, kde sú vždy zastúpené viaceré B vitamíny. Ak sa rozhodnete pre výživové doplnky, nikdy si nekupujte samotný vitamín B12. Tento vitamín nájdete v droždí, kvasenej kapuste, rybách, vajciach či v hydine.
-w-