AKO NESKONČIŤ PRE LETNÚ DOVOLENKU NA MIZINE

Dovolenka je finančne najnáročnejšou položkou v rodinných rozpočtoch, no podľa Michala Smekala, odborníka na osobné financie z PARTNERS, sa dajú aj väčšie výdavky zvládnuť bez extrémnych obmedzení, ak sa na ne rodina včas pripraví. „Pozor na emotívne rozhodnutia, vyhýbajte sa dovolenke na úver či luxusnému pobytu nad rámec príjmu,“ upozorňuje odborník. Zároveň prináša rady a odporúčania, na čo si dať pozor, aby letný relax nezruinoval domácu kasu.
     
Slovo dovolenka je odvodené od výrazu „dovoliť si“. Znamená to, že pokiaľ nemáte vytvorený rozpočet na dovolenku alebo je riziko, že finančne ohrozí vaše bežné fungovanie, nemali by ste vycestovať. Ak však viete, že na svoju každoročnú dovolenku pôjdete, musí byť príprava na ňu zahrnutá vo finančnom pláne. „Bežné financie plánujte podľa pravidla ideálnych finančných mier 10 : 20 : 30 : 40, kde 10 % z príjmov smerujte do rezervy, 20 % na ochranu majetku a zabezpečenie dôchodku cez investovanie, maximálne 30 % majte vyhradených na hypotéku a iné úvery a 40 % ostáva na bežnú spotrebu. Rozpočet na dovolenku tvoríte pravidelným odkladaním z peňazí, ktoré by ste inak minuli na bežnú spotrebu, v krajnom prípade z rezervy. Tú však treba hneď doplniť tak, aby bola ideálne vo výške šesťmesačného príjmu,“ vysvetľuje odborník.

ČO NA DOVOLENKE NAOZAJ POTREBUJETE

Viete, kedy zbytočne plytváte peniazmi? Keď máte znížený prah ostražitosti a rozhodujú za vás emócie. „Dovolenku zvyknú predražiť impulzívne nákupy. Pritom práve naoko lacné a výhodné ponuky bývajú zväčša tie najdrahšie. Týka sa to lacného ‚značkového‘ oblečenia, kozmetiky v duty free shopoch alebo ebenovej sošky kúpenej na pláži. Tieto nákupy zväčša aj oľutujete, keďže ste si kúpili domov lapač prachu a oblečenie, ktoré nevydrží ani jednu sezónu,“ varuje Michal Smekal. Do veľkého rizika a straty tisícov eur však dovolenkár môže prísť bez cestovného poistenia. „Stojí niekoľko desiatok eur, ale kryje prípadné výdavky za státisíce, napríklad pri úraze či hospitalizácii v nemocnici. Dôležité je však zvoliť správny balík krytia rizík. Na predĺžený víkend v Rakúsku nepotrebujete zabezpečenie ako pri dvojtýždňovej dovolenke v Mexiku,“ upozorňuje a odporúča poradiť sa s odborníkom a vyhnúť sa tak riziku, že poistenie nepokryje vzniknutú situáciu.

KARTA ČI KEŠ?

Podľa Michala Smekala je platba kartou v zahraničí najbezpečnejší a zároveň aj pre rozdielne kurzy najvýhodnejší spôsob platby. „Kde sa dá, odporúčam platiť kartou a mať pri sebe len minimálnu, respektíve pohotovostnú rezervu pre prípad, že by platba kartou nebola možná. Pokiaľ cestujete do krajiny, kde sa platí inou menou ako domovskou, odporúčam vybrať danú menu z bankomatu až v danej krajine,“ dodáva. Zároveň varuje pred zamieňaním hotovosti v danej krajine na ulici alebo v zmenárňach, kde hrozí riziko podvodu a aj celkom iný kurz v porovnaní s výberom z bankomatu.

ODBORNÍK RADÍ: ZÁKLADNÉ FINANČNÉ PRAVIDLÁ DOVOLENIEK

Pred pobytom:

  •     Financujte ju zo svojho vrecka, nikdy nie z pôžičky a ani zo sporenia na dôchodok.
  •     Vyberte si pobyt, ktorý si môžete dovoliť, a to bez ohrozenia ďalších výdavkov na život.
  •     Vyberajte si serióznu cestovnú kanceláriu, skontrolujte si, či má poistenie proti insolventnosti.
  •     Uzatvorte si cestovné postenie s dostatočným krytím rizík.
  •     Vytvorte si plán výdavkov počas pobytu a dodržiavajte ho.

Počas pobytu:

  •     Uprednostnite platby kartou pred hotovosťou.
  •     Vyberajte peniaze z bankomatu, nezamieňajte na ulici či v zmenárni.
  •     Vyhnite sa nákupu zbytočných suvenírov.
  •      Vyhľadávajte reštaurácie, kaviarne a bary, kam chodia hlavne domáci, tie pre turistov sú spravidla drahšie.
  •     Naštudujte si základne pravidlá v danej krajine a vyhnite sa plateniu pokút za ich porušenie.

Po pobyte:

  •     Začnite si sporiť peniaze na ďalšiu dovolenku.


Viac informácií:
PARTNERS GROUP SK: Róbert Varšányi

Osobné financie, rodinný rozpočet, užitočné tipy a triky, ale aj podstatné udalosti v spoločnosti PARTNERS GROUP SK aj na www.partnersgroup.sk.